Miesystävä suuttui kun tilasin sille lahjan
Tilasin siis sähkötupakkavehkeet hänen osoitteeseensa, kun olen sinne menossa, tai siis oikeastaan mökille, tarkoitus oli olla pidemmän aikaa. Tavara on tulossa kirjeenä eri paikoista, joten oli pakko hälle kertoa etukäteen että tsekkailee postinsa ja kerää paketit ja ottaa mukaan katsotaan sitten kun tulen.
Nyt oli viestiä että alkaa saada hommasta tarpeekseen ja voin tilailla vaikka timbuktusta, omaan osoitteeseeni.
Siinäpä se taas oli meikäläisen lahjan arvostus.
Kommentit (13)
Höh, ei ollut av-mammoilla mitään sanottavaa. En taida kyllä enää lahjoja ostella kun postilaatikkoakaan ei saa käyttää sen toimittamiseen.
Olitteko sopineet tupakoinnin lopettamisen yrittämisestä?
a) kerroitko, että välineet olivat hänelle, eikä sinulle?
b) nelosta kompaten: oletko sinä päättänyt, että mies lopettaa tupakoinnin, vai hän itse/te yhdessä?
Jos meinaan olet ihan keskenäsi päättänyt lahjoa häntä tuollaisilla, niin miehen reaktio on vielä harvinaisen kiltti.
Hän on itse puhunut vuosikausia yrityksestä, ja ajattelin ettei onnistu kuin hiljalleen vähentämällä nikotiinin määrää, joten tilasin nikotiininestettä, mulle on se ja sama jos jatkaa polttamista tuolla. Ainoa syy hänelläkin lopettamiseen on raha, joten ajattelin että hänellä säästyy joka tapauksessa.
Että tavallaan ihan keskenäni päätin synttärilahjaksi tilata, ja yritin kierrellä kertomasta aivan suoraan, mutta pakko oli vähän vihjaista että useampia paketteja on tulossa.
Hän ei osaa edes verkkopankkia käyttää, ei tilaa mitään netin kautta tai postimyynnistä, ja hänelle tuollaiset sähkösavukkeet ovat aivan tuntemattomia vehkeitä joten ilman apuani hän ei osaisi tilata/käyttää/tulisi edes mieleen.
Siis oikeastiko hänellä oli mielestänne hyvä syy suuttua? Siitä että tilasin tupakoitsijalle tupakkavehkeitä?
Ja kun näytti kilahtavan tuosta postilaatikkonsa käytöstä, minun pitäisi juosta vahtimassa omalla laatikolla 150 kilometrin lenkkejä kun ei ollenkaan tiedä milloin tavaraa on tulossa, eivät siis ole yhdessä paketissa?
Ei ne ole tupakointivehkeitä! Ne on tupakoinnin lopettamisvehkeitä! Mun tupakoiva mies aivan saletisti kilahtaisi mulle jos tommosen tempun tekisin.
Tiedän, tuntuu pahalta kun vilpittömällä mielellä olit liikenteessä. Jospa se mies siitä leppyisi vielä
Itse entisenä tupakoijana olisin loukkaantunut, jos joku olisi päättänyt puolestani kessuttelun lopettamisesta.
Kyllä se päätös on tehtävä jokaisen itse.
Ja kun päätös on tehty, niin sitten on läheisten vuoro olla tukena ja tsemppinä.
T: ex kessuttelija. 3 vuotta jo savuttomana! -hyvä minä :)
Siis enhän minä ole päättänyt lopettamisesta, en ole häntä siihen enempää tsemppaamassa kuin päätin tarjota lahjaksi tilaisuuden noihin vehkeisiin. Itse hän ei ostele mulle kuin korkeintaan 6 e lahjan jos sitäkään, joten ajattelin vielä että on vähän kallis hänelle, mutta menköön.
Poltan itsekin, enkä ole ollenkaan varma olenko lopettamassa, mutta ajattelin että voisi itsekin kokeilla tuota.
Juuri pari viikkoa sitten sanoi lopettavansa syntymäpäivänsä jälkeen, joten on kumma jos ei voi siinä tilanteessa tällaista lahjaa antaa.
Ja lisään vielä että ilmeisesti tuolla postilaatikon käytölläkin oli joku rooli tässä, vaikka olisin itselleni tilannut mitä hyvänsä, en ilmeisesti olisi toimitusosoitteena saanut käyttää heidän laatikkoaan.
hän itse haluaa lopettaa. hänellä oli juuri syntymäpäivät. hän kilahtaa, koska saa lahjaksi tupakanlopetusvälineen. tämä on varmasti sitä kuuluisaa miestenlogiikaa.. jee miehet jee!!
missä sun postilaatikko oikein on ? 150 km ? =DDDDDDD
et sitten voinut tilata niitä kotiisi ja kerätä niitä itse kasaan? urpo.
[quote author="Vierailija" time="05.08.2014 klo 13:32"]
missä sun postilaatikko oikein on ? 150 km ? =DDDDDDD
et sitten voinut tilata niitä kotiisi ja kerätä niitä itse kasaan? urpo.
[/quote]Niin, tää urpo on menossa miesystävän luokse, ja paketit tulevat milloin tulevat, en sitten ole taas hetkeen menossa eikä hänkään varmaan käy lahjaa hakemassa. Suotta ne paketit täyttävät laatikkoa tienposkessa kun luulisi että yksinkertaisin on tilata sinne missä kuukauden on, oman postilaatikon tarkistukselle tulee matkaa 150 km.
vissiin noi asuu 150km etäisyydellä toisistaan, hengailevat sen ukon luona. mitä järkeä olisi silloin tilata naisen kotiin?
Mitäs te tekisitte? Sanoin että haistakoot paskan ja nakatkoon paketit roskiin sitten, enkä tule, ja vastauksena oli että voit tulla eikä hän ala rakentamaan riitaa. Mielestäni teki sen kyllä jo oikein lahjakkaasti.