Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirjoitan työhakemusta - En osaa kehua itsenäni

Vierailija
28.07.2014 |

Olisi paljon helpompi kertoa, miksi minua ei kannata palkata...

 

tv. perus-pessimisti

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sun tarvitse niinkään kehua, kunhan vaan kerrot realistisesti mitä osaat ja miten sitä osaamistasi voidaan hyödyntää hakemassasi työpaikassa. Jos et tiedä mitä osaat, älä hae ollenkaan.

Vierailija
2/6 |
29.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee joku nettitesti ja poimi sieltä adjektiiveja :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kirjoitan hyviä hakemuksia. Kirjoitan sulle sellaisen kympillä! :)

Vierailija
4/6 |
29.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan työnantaja jaksa lukea turhaa liirumlaarumia tyyliin "olen huumorintajuinen, tulen toimeen kaikkien kanssa, olen ahkera, tunnollinen, vastuuntuntoinen, positiivinen, ahkera, iloinen, hauska, rehti ja rehellinen, ystävällinen ja kaikki haluavat tukeutua minuun tilanteessa kuin tilanteessa." Paljon parempi on vaikka sellainen että luettelet pari-kolme hyvää piirrettä ja pidät tekstin asiallisen vaatimattomana. Ei ne nettikirppareidenkaan rumat tavarat muutu sen hienommiksi, vaikka otsikossa komeilee liuta ylistäviä adjektiiveja tuotteesta.

Vierailija
5/6 |
29.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on ehkä vähän hölmö vinkki, mutta mua ovat erilaiset persoonallisuustestit auttaneet hahmottamaan omat vahvuudet ja heikkoudet - ja sitä kautta helpottaneet kirjoittamaan työhakemuksia. Esim. Myer-Briggsistä ja enneagrammista on ollut hyötyä. Toki ei kannata mitään adjektiivilistoja työhakemukseen kirjoittaa.

Vierailija
6/6 |
28.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyydä jotain ystävää tai perheenjäsentä kertomaan, mitä voit kirjoittaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän neljä