Mitä lahjaksi juuri synnyttäneelle miniälle ja pojalle sekä nyytille
Joutuvat olemaan sairaalassa pitkään joten mulla on aikaa hankkia jotain erikoisempaakin.
Kommentit (29)
Ei mitään tavaraa ja roinaa kysymättä heiltä. Jos haluat yllätyksenä antaa niin lahjakortti. Lähetä sairaalaan ihana kukkakimppu ja kortissa toivotat onnea ja lupaudut auttamaan kaikessa lapsenhoidossa, siivouksessa, ruoanlaitossa aina tarvittaessa ja halutessa koko vauvavuoden täydestä sydämestäsi.
Esim. ruokalahjakortteja, joilla voivat tilata sairaalaan ruokaa sairaalapöperöiden tilalle, kotisiivous ennen heidän kotiutumista , pakastimeen ruokaa, josta on helppoa lämmittää sapuskaa kotiutumisen alussa.
Vierailija kirjoitti:
Omaa rauhaa perheen kanssa, perhe tarkoittaa miniää, poikaa ja vauvaa.
Miksihän täälläkin sitten niin paljon valitellaan, että ei ole apua lapsiarjessa, jos oma rauha on se toivotuin asia.
Elatus, esim. vuokranmaksu.
Tai sairaskuluvakuutus?
Mä tilasin vastaavassa tilanteessa Anton & Anton valmisruuat pariksi viikoksi, kun kotiutuivat.
Anna lahjaksi lupaus, ettet puutu niiden elämään ikinä etkä mene höösäämään poikasi asioita.
Omaa rauhaa.
Opettele käsittämään että he ovat nyt ydinperhe, etkä sinä kuulu siihen.
Suklaata tai jotain muita herkkuja vanhemmille ja kukkia, lahjakortti/kortteja vauvaa varten että voivat ostaa mitä nyt haluavatkaan ja tarvitsevat
Vierailija kirjoitti:
Ei mitään tavaraa ja roinaa kysymättä heiltä. Jos haluat yllätyksenä antaa niin lahjakortti. Lähetä sairaalaan ihana kukkakimppu ja kortissa toivotat onnea ja lupaudut auttamaan kaikessa lapsenhoidossa, siivouksessa, ruoanlaitossa aina tarvittaessa ja halutessa koko vauvavuoden täydestä sydämestäsi.
Olen lupautunut jo aikoja sitten lastenhoitajaksi, siivoojaksi, kokiksi ja lasten hoitajaksi jos jotain näistä tarvitsee
Ruokaa pakastimeen olisin kaivannut eniten vierailta. Ne ekat viikot kun vauva on kotona on sen verran raskaat, etten kaivannut ainakaan itse äitiä/anoppia vielä siihen vielä sähläämään.
Sain lahjaksi ruokia ja leivonnaisia pakastimeen. Jääkaappi täynnä ruokaa. Koti oli siivottu. Sinne oli tuotu valtavasti vaippoja, äidinmaidon vastikkeita, vauvalle vaatteita, liinavaatteita, uusi turvaistuin, kävelytuoli vauvalle, iinankiikku, syöttötuoli..vauvaleluja, mobiileja, tutteja, tuttipulloja jne...
Kukkia ja lahjakortteja.
Nämä oli isovanhemmilta, muilta sukulaisilta, molempien työkavereilta. Olivat yhdessä miettineet mikä hyödyllistä.
Ihana oli tulla kotiin ja vieraat tuli vasta viikon päästä, antoivat meille rauhaa olla keskenään.
Vieläkin liikuttaa miten kauniisti toimivat ja kaikki kutsuin ristiäis kahville.
Kysy onko jotain hankintaa vielä mitä uusi tulokas tarvitsisi.
Omat vanhempani etsivät esikoiselleni hatun (pienellä oli niin pikkuruinen pää, että kaikki vastasyntyneen hatut pyöri päässä.) Rahallinen panostus ei ollut iso, mutta ele siitä ettei meidän tarvinnut kiertää jokaista kauppaa läpi vaan joku toi sen valmiiksi oli parasta, mitä silloin tiesin. Ostivat myös turvakaukalon, jossa pieni pystyi matkustamaan täysin makuuasennossa pidemmillä ajomatkoilla.
Kun kuopus syntyi vuoden esikoisen perään molemmat isovanhemmat ostivat tuplarattaat (kysyi, mitkä haluttiin ja hakivat ne).
Ihanaa kun olet kiinostunut ja haluat auttaa perhettä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Omaa rauhaa perheen kanssa, perhe tarkoittaa miniää, poikaa ja vauvaa.
Miksihän täälläkin sitten niin paljon valitellaan, että ei ole apua lapsiarjessa, jos oma rauha on se toivotuin asia.
Synnyttänyt tarvitsee aikaa toipuakseen synnytyksestä ja vanhemmat tutustuakseen tulokkaaseen. Muuten lapsiarki kestää monen monta vuotta, joten tilaisuuksia auttaa löytyy kyllä.
Me saatiin anopilta kaunis kukkakimppu, vähän vaatetta vauvalle, useampi vaippapaketti, pieni lelu. Hän oli innoissaan innostunut shoppailemaan vähän kaikkea. Otin kaiken ilolla vastaan, ihana kun toi lahjoja<3
Tuoreelle äidille rentouttava hieronta- tms. hemmoittelulahjakortti.
Uusi pillu, tekomunat, tekovitut, tappeja, perseitä, harsoja, vaippoja ja 100000000000 kpl pieniä kondoja. (isäoletetulle)
Tutti, mopo, karsina
Sanoisin että vie heille ruokaa valmiiksi pakastimeen jos mahdollista. Ja hieman siivoat. Enkä tarkoita suursiivousta vaan että ainakin olohuone, vanhempien ja lapsen huone olisi imuroitu, keittiöstä siivoat suurimmat sotkut siivota, jos jaksat. Ja ehkäpä pieni herkkukori olisi ihana. Ennen kaikkea annat vanhempien tutustua vauvaan kaikessa rauhassa. Isommat rotinat sitten kun vanhemmat jaksaa. En välttämättä antaisi mitään tavaroita, varsinkaan jos lapselle on ostettu tärkeimmät. Vaippoja nyt ehkä pari pakettia ettei tarvitse heti seuraavana päivänä niitä lähteä hakemaan.
Omaa rauhaa perheen kanssa, perhe tarkoittaa miniää, poikaa ja vauvaa.