Mikä ihme mun naapurissa hurisee öisin?
Joka ilta alkaa ihmeellinen hurina, vähän sellainen kuin kuuluu vanhasta jääkaapista. Hurina ei kuulu päivisin. Siis mikä ihme toi on. Arvauksia? Mä tuun hulluksi tohon hurinaan.
Kommentit (34)
Meidän yläkerrasta kuuluu myös välillä outoa hurinaa
Ilmastointilaite, sellainen lattialla seisova, mistä menee putki ulos. Ei kaikkein paras ratkaisu, mutta auttaa nukkumaan helteellä.
Kuuluu olohuoneesta. Makkarit on yläkerrassa. Riitelevät kyllä paljon, oisko nainen laittanu ukon alakerran sohvalle ja ukko siel hyrrää tuuletinta? Ei kuulu päivisin, tosi outoo. En saa nukuttuu ton äänen kans! Oon kuunnellut oman kämpän eikä se kuulu täältä, kuuluu seinän takaa, nyt viikon kuulunu. Mä en jaksa!!! ap
Pakastin? Tietokone? Multivibraattori? Hitsauspuikkojen kuivauskaappi? Viinin viilennin? Makuuhuoneen lisälämmitin ettei palele?
Tsekkaa niiden ikkunat tuleeko mistään putkea ulos, silloin liikuteltava ilmanlämpöpumppu. Niistä voi lähteä kovakin ääni.
Näis asunnoissa ei oo pakastinta. Siis tää tekee hulluksi! En oo niin hyvissä väleissä noiden kaa, hyvä kun moikataan, etten kehtaa mennä kysymään. Hurina on alkanut helteillä, oisko tuuletin, mutta miksi ne tuulettaa olkkarissa, jos ne nukkuu makuuhuoneessa??? ap
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 22:55"]Tsekkaa niiden ikkunat tuleeko mistään putkea ulos, silloin liikuteltava ilmanlämpöpumppu. Niistä voi lähteä kovakin ääni.
[/quote]
Pitää kytätä huomenna niiden seinät ja ikkunat. ap
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 22:50"]
Kuuluu olohuoneesta. Makkarit on yläkerrassa. Riitelevät kyllä paljon, oisko nainen laittanu ukon alakerran sohvalle ja ukko siel hyrrää tuuletinta? Ei kuulu päivisin, tosi outoo. En saa nukuttuu ton äänen kans! Oon kuunnellut oman kämpän eikä se kuulu täältä, kuuluu seinän takaa, nyt viikon kuulunu. Mä en jaksa!!! ap
[/quote]
No voihan sohvalla tai alakerrassa hyvänen aika nukkua muulloinkin kuin vain silloin kun on riidellyt. On viileämpi nukkua kun samassa sängyssä ei ole toista hikoilemassa esimerkiksi. Meillä ollaan nukuttu milloin mistäkin syystä sohvalla mutta riidan takia en muista että koskaan.
Alakerta on myös yleensä viileämpi kuin yläkerta (fysiikkaa: lämmin ilma nousee ylös) joten ties vaikka molemmat nukkuisivat patjoilla olkkarissa tuulettimen vieressä!
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 22:50"]
Multivibraattori?
[/quote]
=D Välittömästi pätkähti mieleen Myrkyn kuvitus Mmmultavibraattorista!
...nukkumaan...
Miten niin "näis asunnois ei oo pakastimia". Niitähän saa kaupoista...
Siis näissä on jääkaapeissa alalokerot pakastimia, tuskin tarvii ostaa. Mutta ei näistä kyllä hurinaa kuulu. Ellei sit heidän oo hajoamassa. ap
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 22:59"]Näis asunnoissa ei oo pakastinta. Siis tää tekee hulluksi! En oo niin hyvissä väleissä noiden kaa, hyvä kun moikataan, etten kehtaa mennä kysymään. Hurina on alkanut helteillä, oisko tuuletin, mutta miksi ne tuulettaa olkkarissa, jos ne nukkuu makuuhuoneessa??? ap
[/quote]
Moi naapuri! Se on meidän liikuteltava ilmalämpöpumppu. Se hyrrää tossa olkkarissa siksi, koska siinä on ainoa hyvä paikka sen poistoputkelle. Makkarissa se ei voi valitettavasti olla, koska se ei sinne mahdu pinnasängyn vuoksi. Sen lisäksi meillä on tuuletin päällä edesauttamassa viileän ilman leviämistä ympäri asuntoa, joten kuulet varmaan niiden yhteisen hurinan. Mukavaa kesää sinulle!
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 23:20"]Siis näissä on jääkaapeissa alalokerot pakastimia, tuskin tarvii ostaa. Mutta ei näistä kyllä hurinaa kuulu. Ellei sit heidän oo hajoamassa. ap
[/quote]
Asutko rivarissa?
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 23:23"][quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 23:20"]Siis näissä on jääkaapeissa alalokerot pakastimia, tuskin tarvii ostaa. Mutta ei näistä kyllä hurinaa kuulu. Ellei sit heidän oo hajoamassa. ap
[/quote]
Asutko rivarissa?
[/quote]
Kerrostalossa. En usko, että ääni on pakastin. Siis se hyrrää koko ajan!!!! Mä en kestä!
Mitäpä ois vaikka tuuletin?