Voisiko joku kehitellä sellaisen feikkitupakan, joka näyttää oikealta ja josta tulee vaikka vesihöyryä? Pitäisin mielelläni töissä "tupakkataukoja"
Kommentit (16)
Eiks sähkötupakoihin saa nikotiinittomia litkuja mitkä höyryää?
Ainakin teatterissa käytetään jotain feikkitupakkaa.
Voithan sä mennä vaikka appelsiinitauolle.
Käy pilailupuodissa. Niissä on feikkitupakoita. Tai ainakin joskus oli.
60-luvulla feikkitupakoita myytiin ja me pikkukoululaiset pössyteltiin sellaisia.
Mikä työpaikka ei muka vielä ole savuton?
"Voithan sä mennä vaikka appelsiinitauolle." Ja sitten saa potkut. Niin ainakin kävi Rauman telakalla, kun eräs hitsari kyllästyi siihen, että muut meni tupakalle ja hän jatkoi töitään. No hänkin alkoi käymään "tupakalla" vaikka ei polttanut, no potkut tuli.
Onneksi olen ollut viimeiset 9 vuotta työpaikoissa, joissa tupakointi tapahtuu omalla ajalla. Muistan kyllä eräänkin työpaikan, jossa tupakkakööri lähti toimistokäytävän päästä alkaen kyselemään kuka lähtee. Kyllä siinä minuutteja meni kyselyihin ja odottamiseen, tupakoinnista puheineen.
Itse käyn tupakalla noin kerran tunnissa, pomolle on ok, kunhan pidän työpuhelinta mukana. En tiedä millaista työtä sinä AP teet, mutta jos tupakkatauot sallitaan, niin ei luulisi pienen jaloittelutauon ulkona tunnin välein olevan ongelma yhdellekään esimiehelle.
Wc-paperista saa käärittyä tyylikkään sätkän.
Vierailija kirjoitti:
Saako vielä lakupiippuja?
Saa ja yli 18-vuotiaat saa ostaa niitä.
”Omenan mittainen tauko”, oli käytössä eräässä paikassa.
Joku aika sitten sai ihan kaupan kassoiltakin noita tuollaisia nikotiinittomia pikkusähkötupakoita muutaman kappaleen paketeissa. En tiedä mikä on nykyään tilanne kun kuitenkin päätin lopettaa kokonaan.
Feikkitupakkaa saa ainakin Amazonista. Just sitä, mitä teatteriesityksissä vedetään, kun muka tupakoidaan.
Millä vuosikymmenellä sinä elät? Sellainen laite on jo olemassa.