Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kissanhiekkalaatikko haisee - Kissanomistajilta vinkkejä :)

Vierailija
20.07.2014 |

Kissanhiekkalaatikko siis haisee. Ei koko asunnossa, mutta hiekkalaatikon ympäristössä.

Laatikko on uudehko, on kannellinen ja suodattimella varustettu.

Kerran kuukaudessa tyhjennän kaikki hiekat pois ja pesen perusteellisesti laatikon. Muuten hiekkalaatikosta tyhjennetään aamuin illoin pissat ja kakat pois, joskus myös useammin jos kissa käy päivällä isolla hädällä.

Hiekkana on paakkuuntuvaa kissanhiekkaa, merkkiä vaihtelemme, koska ei ole selkeää suosikkia löytynyt.

Kissat syö eläinkaupan raksuja, raakaravintoa toisinaan ja märkäruoka perusmarketista / eläinkaupasta.

Myydäänkö jossain esim. raikastimia jotka olette todenneet hyviksi tai onko joku muu hiekka parempaa? Vinkkejä kehiin!

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä toimii kristallihiekka parhaiten. Silikarakeita muistaakseni pussissa sanotaan. Ei haise, eikä tarvii kerätä pissapaakkuja. Ever Cleanista ei hienohelma-kissa pitänyt, kissan mielestä se haisi. Ja hiekkaa kannattaa laittaa tarpeeksi, meidän kissat joskus kaivaa kaiken hiekan yhteen reunaan ja pissaa laatikkoon, ei hiekkaan.

Vierailija
2/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän perheessä opetettiin kissa vessanpöntölle, ei haise pissa ja eikä kakka!
Ulkomailta saa tilattua tälläisen koulutus setin, vaatii omistajalta kärsivällisyyttä, ei se siihen päivässä opi. (N.1 kuukaudessa suurin osa oppii)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tällä hetkellä neljä kissaa. Hiekkana käytämme joko Extreme Classic tai Compact Care. Laatikoita on kaksi, mutta pääasiassa käyttävät vain toista. 

Olen huomannut, että kaikkein olennaisin asia hajujen pidättämisessä on hiekan määrä. Laitan koko säkin isoon astiaan ja täydennän tarpeen mukaan ( ainakin MUsti&Mirrissä tarjous, kun ostaa neljä säkkiä, saa yhden ilmaiseksi). Noin 7 cm hiekkaa astiassa on paras. Hiekka-astian eteen olen laittanut halvan kynnysmaton, joka estää hiekkoja kulkeutumasta tassuissa koko asuntoon.

Toinen asia on, että hiekka kannattaa siivota aamuin illoin.

Luin jostain, että kissanhiekkoja testautettiin kissoilla. Kaikki testissä olleet kissat valitsivat mieluiten savipohjaisen paakkuuntuvan hiekan. Pellettejä ei yksikään kissa valinnut, kun kerran valinnanvaraa oli. Toki ovat halpoja, mutta eivät kissojen mieleen.

Vierailija
4/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ever clean on ihan kammottavaa. Haisee sekä tarttuu tiukasti laatikon pohjaan ja kosteana laattalattiaan. Ei koskaan enää noita savipohjaisia. Sitäpaitsi piti todellakin vaihtaa alle viikossa. Pelletit tai kristallihiekka parasta viidellä kissalla. Laatikko pestään n. joka kolmas päivä ja kakkoja kerätään pitkin päivää. Tällä hetkellä siis vain tuo yksi laatikko käytössä, aiemmin oli kaksi. Pellettivessaa kokeilen seuraavaksi. Tuota pöntölle opettamista olen harkinnut, mutta jotenkin ällöttää että toksoplasmoosia mahdollisesti kantavat kissat kakkii samalle pöntölle missä ihmiset käy, lapset varsinkin.

Haluaisin haistaa talouden jossa kissanvessa pestään muutaman kerran vuodessa:o Oikeasti haju on varmaan kammottava, asukkaiden nenä vain tottunut. 

Kiitos ruokasoodavinkistä, en ollut koskaan kuullut vaikka lähes 10v kissoja ollu.  Pitää testata.  

Vierailija
5/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

siirry ihmeessä käyttämään valkoista "kristallihiekkaa" imee hajut täydellisesti ja hiekan vaihtoväli pidempi kuin normi hiekassa. Saa ihan päivittäistavarataloista

 

http://freddystore.fi/info/wrup-info

rainbow'ta en ole käyttänyt mutta alla olevaa olen

https://verkkokauppa.tokmanni.fi/kissanvessat/real-cat-paakkuuntumaton-silica-gel-kissanhiekka-5-l/6438114229415/dp

Vierailija
6/34 |
03.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.02.2015 klo 20:21"]Tuota pöntölle opettamista olen harkinnut, mutta jotenkin ällöttää että toksoplasmoosia mahdollisesti kantavat kissat kakkii samalle pöntölle missä ihmiset käy, lapset varsinkin
[/quote] Tiesithän että kissa erittää toksoplasmoosia kerran elämässään vähän aikaa ja sitäkin vain ulkokissat, jotka syövät jyrsijöitä. Ja ihminen saa toksoplasmoosin varmimmin huonosti pestyistä kasviksista ja raa'asta lihasta, kuin kissoistaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ever clean kissanhiekka. Kallista, mutta toimii

Vierailija
8/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valkoinen kide"hiekka" tuntuu pitävän hajut parhaiten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 14:28"]Ever clean kissanhiekka. Kallista, mutta toimii

[/quote]

Hei :-) täällä myös samat kokemukset kuin yllä olevalla, eli ever clean on ylivoimaisesti kaikista paras. Niitä on hajuttomia ja tuoksullisia versioita olemassa.

Vierailija
10/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy tutustua molempiin vaihtoehtoihin. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Xtreme Classic hiekka eläinakaupoista. Ihan ykkönen ja ei todellakaan haise :)

Vierailija
12/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ever clean minkälaista, puhdistetaanko lapiolla yms?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useampi laatikko (varsinkin jos kissoja on enemmän kuin yksi) ja tiheämpi hiekanvaihtoväli.

Vierailija
14/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 14:32"]Onko ever clean minkälaista, puhdistetaanko lapiolla yms?

[/quote]

Se on paakkuuntuvaa, eli lapiolla vaan kahmaiset jätökset pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei muuten haise, paitsi jos kissat on syöneet seitiä. Sen jälkeen on tajuton kissan pissin haju, vaikka olis just siivottu laatikko.

Vierailija
16/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä mennään halvimmalla hiekalla, olisiko jotan X-tran tavaraa. Ei haise. En ala maksamaan kissanhiekasta järjettömiä summia.

Vierailija
17/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reilusti ruokasoodaa sinne hiekan joukkoon!

Vierailija
18/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
19/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on käytössä Mustista ja Mirristä ostettu valkoinen kidehiekka. En muista merkin nimeä, mutta tulee kantokahvallisessa säkissä, jossa kissan kuva. Vaaleanpunaista siinä pussissa, näkyy "hiekka" läpi, sinisiä kiteitä seassa.

On todella riittoisaa! Kakat kerään lapiolla pois kun näkyy ja parin päivän välein pohjalta pissaista hiekkaa pois. Kerran kuukaudessa vaihdan koko hiekan ja pesen kipon. Ei haise pissa yhtään koskaan, kakka hetken ennen kuin kiteet kuivattavat sen.

Niin ja meillä kaksi kissaa, yhden kanssa vaihtoväli voi olla pidempikin!

Vierailija
20/34 |
20.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu kissanhiekasta. Jotkut merkit pitää hajua paremmin kuin toiset. Rainbow paakkuuntuva valkoinen kissanhiekkakin on ihan kelvollista, Ever clean on hyvää mutta kallista. Mulla on toisessa laatikossa kokeilun vuoksi valkoista "kidehiekkaa" ja näköjään sekin pitää hajuja kohtalaisen hyvin, kissat vain ensin vierastivat outoa hiekkaa. Kokeile eri merkkejä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kaksi