Miksi meikkaamatonta katsotaan pidempään ja pidetään ikäänkuin itsestä huolehtimattomana ?
Ärssyttää... Miksi pitäisi olla kuin muut, tekoteko maalipytty, meikkilehmä ;-)
T.Luonnonkaunis
Kommentit (19)
Jokainen tyylillään. Itse en osaisi olla ihmisten ilmoilla ilman pientä ehostusta, mutta toisaalta en kyllä äärettömässä pakkelissakaan.
Mutta itsestään huolehtimattomana kyllä pidetään. Sen takia esimerkiksi juhliin ja kutsuille ja töihinkin, jos on jokin erikoistilanne (asiakas tulossa tms.), meikkaan. Tavallisena arkena ja kotona ikinä en - ja minusta toisetkin naiset näyttää joskus, anteeksi vain, niiin tyhmiltä maalattuine silmineen yms. Siis sinistä maalia väännetty silmien ympärille! Onko siinä nyt ihan oikeasti _mitään_ järkeä??? Sitä paitsi meikki tuntuu naamassa pahalta.
Tai no, kai se riippuu vähän siitä, että miltä se meikaamaton oikeasti muiden silmissä näyttää. Omassa työyhteisössä meikkaamattomuuteen liittyy olennaisesti kiiltävä naama, rasvainen tukka sekä kauhtuneet vaatteet. En siis sinänsä sitä meikkaamattomuutta pidä pahana, vaan sitä että siihen yleensä yhdistyy henkilökohtaisen hygienian laiminlyönti.
Itse asiassa en osaa yhtä äkkiä nimetä YHTÄÄN naista tästä meidän isosta yksiköstä, joka meikkaamattomuudesta huolimatta muistaisi pestä hiuksensa, naamansa ja vaatteensa säännöllisesti.
Joskus kyllä katson täysin meikitöntä naista ja ajattelen mielessäni, miten paljon taidolla tehty ehostus voisi hänen kasvoilleen antaa.
Erittäin kuiva ihoisena ei todellakaan tee enää mieli eka puskee meikkivoidetta, sitten puuteria, vähän jauhepuuteria pisteeksi iin päälle ja sitten luomiväriä, eyelineria jne jne.
Miksi nämä jotka houhkaavat, että se on itsensä ehostusta eivät ymmärrä, että on PALJON iho ongelmaisia, allergisia ym ja he eivät voi meikata.
PAH! Itseään voi ehostaa kevyesti ja tyylikkäästi. Olennaisinta on hyvä pohjustus, jolla kasvojen iho näyttää hehkeältä. Sitten vähän ripsaria ja huulipuna / huulikiilto, niin tulee ihanan luonnollinen ehostus. Lisäksi voi laittaa vaikkapa kynnet nätillä lakalla.
Itselläni arkinen työmeikki on ripsari+sipaus poskipunaa ja puuteria sekä huulikiilto. Jo on maalit ;) Ja samalla tavalla meikkaa suurin osa työyhteisön naisista, jollakin on huulikiillon sijaan huulipunaa.
Eli ei kaikki meikkaus ole mitään sotamaalia, juhlameikki on sitten erikseen!
t.7
Vierailija:
Erittäin kuiva ihoisena ei todellakaan tee enää mieli eka puskee meikkivoidetta, sitten puuteria, vähän jauhepuuteria pisteeksi iin päälle ja sitten luomiväriä, eyelineria jne jne.Miksi nämä jotka houhkaavat, että se on itsensä ehostusta eivät ymmärrä, että on PALJON iho ongelmaisia, allergisia ym ja he eivät voi meikata.
Sellainen " suoraan kadulta" tyylinen. Niin paksu meikki kun olla ja vaan voi.
Moni sanoikin, että " kröhöm, aika erikoinen meikki oli morsiammella"
Morsian itse oli meikin tehnyt ja vessassa sanoi itsestään, että " kesän kaunein morsian" (Nainen on oikeasti todella itseään täynnä oleva, ollut aina. Ja tämä ei ole vain minun mielipiteeni)
Että kyllä sillä meikillä osataan pilatakkin. Joskin pieni kevyt ehostus ei olisi monelle pahaksi.
Vierailija:
PAH! Itseään voi ehostaa kevyesti ja tyylikkäästi. Olennaisinta on hyvä pohjustus, jolla kasvojen iho näyttää hehkeältä.
TOTTA KAI voi ehostaa kevyesti ja tyylikkäästi, mutta kaikki ei tee niin! On aika paljon naisia, jotka etenkin nyt tämän 80-lukuinnostuksen myötä maalaavat luomiväriä suunnilleen kulmakarvoista poskipäihin. Sanoin, että JOSKUS näyttää niin pöhköltä, kun...
t. 6
olen itseeni tyytyväinen näin. minä taas etsin väkijoukosta meikittömiä ihmisiä. näyttävät usein näteiltä ja mukavilta.
no ei minua ole kukaan tietääkseni sellaisena pitänyt...? Hiukset laitan päivittäin ja kivat vaatteet ylle. Vähän puuteria ja huulikiiltoa. Naurettavammalta ja suttuisemmalta näytän meikissä.
Kesällä meikkaan vähemmän. Aurinkopuuteri, valokynä ja huulikiilto riittää. Ripsiin ja kulmiin otan kestovärin kesäksi. Pikkasen taivutan ripsiä, ja se on sitten siinä.
Mä olen ihan nätti ilman meikkiäkin, mutta jotenkin väsyneen näköinen.
Meikkaaminen on kivaa!
Minulla on tummat hiukan taipuisat hiukset ja tummat siistit kulmakarvat jo luonnostaan ja samoten silmäripset enkä muutenkaan ole iholta kauhean vaalea. Hiukset kun laittaa nätisti niin näyttää jo hyvältä muidenkin silmissä kuin omasta mielestä.
Itse olen neljän pienen lapsen äiti ja kyllä ihmiset ainakin kattoo, en tiiä mitä ne kattoo.. pitääkö hulluna kun neljä alle kouluikästä vai mitä?
on vain kaksi tilannetta " ei meikkiä" tai " överisiniset kajalit silmissä" . minä ainakin meikkaan päivittäin, myös kotonaollessa mutta luulenpa, että sitä ei juuri edes huomaa. ihosta tulee sopivalla kosteuttavalla meikkivoiteella tasaisempi ja silmistä kauniimmat himmeästi ylhäältä rajattuina. huulipunia en huulten kuivuuden vuoksi voi käyttää mutta kiiltoja sen sijaan kyllä. en taatusti näytä siltä, että on siniset rinkulat silmien ympärillä, sen sijaan näytän huolitellummalta kuin täysin ilman meikkiä. en kiinnitä huomiota toisten meikkaamiseen mutta huomioin kyllä, jos joku on hyvin epäsiisti tai toisaalta ylimeikattu.
väritön. Haluan korostaa piirteitäni, en maalata mitään sotamaalausta.
Olkaa ihmeessä kiitollisia, jos olette omilta väreiltänne tummia ja siksi että meikkiä tarvitse. Ikäkin alkaa vähitellen vaikuttaa; ei parikymppisenä tarvinutkaan meikkiä, mutta näin yli 30-vuotiaana (34) pitää vähän jo korostaa hyviä ja häivyttää niitä vähemmän hyviä...
Vierailija:
näin yli 30-vuotiaana (34) pitää vähän jo korostaa hyviä ja häivyttää niitä vähemmän hyviä...
...kohtia. Jäi viimeinen sana pois.
Aika monet ovat kehuneet ulkonäköäni ilman meikkiä. :)