Melkeen 500e meni meidän perheen lintsipäivään
Viidelle rannekkeet, 2 x syöminen (toinen hesellä just ennen puistoon menoa, toinen lintsillä), jätsiosto, hattaraosto, lakunauhaosto, hilejuomat ja peruslimpat ja vedet. Ihan hyvin sai uppoamaan 5 henkiseen perheeseen.
Kommentit (561)
Mutta olihan teillä kai kiva kesäpäivä siellä.
Ja elämys lapsille.
Lomat maksaa aina, jos lähtee liikenteeseen. Ja sitäpaitsi kaikki työssäkäyvät saavat ne kesälomarahat, joilla hummata, ainakin vähän.
Me laitettiin viisi lastamme 19, 16, 16, 10, 7, Lintsille. Annoimme 19-vuotiaalle pankkikortin mukaan. Tekivät juurikin 500 euron laskun.
Suurin osa rahoistahan meni syömiseen. Ensi kesänä syötte kunnolla lähtiessä kotona/majapaikassa. Juomat ja karkit voi ostaa kaupasta mukaan. Kaupan oman merkin lähdevesi ja limu eivät paljoa maksa. Lintsillä voi törsätä hattaroihin, koska niitä saa vain sieltä ja ovat spesiaali juttu lapsille. Tällä tavalla selviää takuulla alle kolmen sadan.
Eihän 100 € per henkilö ole paljoa.
Vierailija kirjoitti:
Suurin osa rahoistahan meni syömiseen. Ensi kesänä syötte kunnolla lähtiessä kotona/majapaikassa. Juomat ja karkit voi ostaa kaupasta mukaan. Kaupan oman merkin lähdevesi ja limu eivät paljoa maksa. Lintsillä voi törsätä hattaroihin, koska niitä saa vain sieltä ja ovat spesiaali juttu lapsille. Tällä tavalla selviää takuulla alle kolmen sadan.
Maksaa se muuallakin syöminen. Jos kokopäivän on liikkeellä, ei riitä se ennen lähtöä syönti.
Ei se syöminen lintisllä sen kalliimpaa ole kuin muuallakaan.
Vettä saa ihan ilmaiseksi. Muutama limu ja lakut ym ei ketään vie konkurssiin.
Ihan hirveetä. Näkee, ettei mammoilla tälläkään palstalla ole taas mitään käsitystä rahan arvosta, kun suhtautuminen on tätä.
Aivan karsea summa. Ei sen, että viisihenkinen perhe pääsee lintsille jostain kauempaa (2x syönnit) pitäisi olla mitään luksusta, joka maksaa viisisataa!
Nyt ymmärtää hyvin, miksi palstalla ei ole paljon rikkaita. Pidetään tätäkin normaalina hintana ja sellainen kasvatuskin on selkeästi saatu (eli vanhemmatkaan eivät osaa ajatella taloudellisesti sen enempää). Joskus on vaan ”pakko” törsätä, elämystenkin tähden, mutta eihän toi hinta oikein mikään fiksu ole.
100e per pää nyt niin paha ole. Aina kun lähtee yksin ovesta ulos niin melkeinmpä se 50e johonkin katoaa.
Vierailija kirjoitti:
Suurin osa rahoistahan meni syömiseen. Ensi kesänä syötte kunnolla lähtiessä kotona/majapaikassa. Juomat ja karkit voi ostaa kaupasta mukaan. Kaupan oman merkin lähdevesi ja limu eivät paljoa maksa. Lintsillä voi törsätä hattaroihin, koska niitä saa vain sieltä ja ovat spesiaali juttu lapsille. Tällä tavalla selviää takuulla alle kolmen sadan.
Kuten aloituksessa kerroin ni käytiin juuri ennen hesellä. Oli toki vettä jo mukanakin mutta lisää tarvittiin et sai kylmää. Rannekkeet 210e viidelle. Juu, vähän yli puolet syömisiin. Toki matkoihinkin upposi vielä lisäksi rahaa eli 500e ei kokoreissuun edes riittänyt. Niin ja parkkimaksukin 30e jne. Taisi mennä lähemmäs 600e.
Jo pelkästään rannekkeet maksaa niin paljon, ettei meidän perhe mene huvipuistoihin ollenkaan. Onneks löytyy ilmasta tekemistä ja paljon halvempaa tekemistä!
Me otetaan aina omat eväät, ei osteta sieltä mitään.
Ja seuraavaksi päiväksi saa lipukkeen pilkkahinnalla.
Näin saa kaksi lintsi-päivää, a parikymppiä per lapsi.
Vierailija kirjoitti:
Ihan hirveetä. Näkee, ettei mammoilla tälläkään palstalla ole taas mitään käsitystä rahan arvosta, kun suhtautuminen on tätä.
Aivan karsea summa. Ei sen, että viisihenkinen perhe pääsee lintsille jostain kauempaa (2x syönnit) pitäisi olla mitään luksusta, joka maksaa viisisataa!
Nyt ymmärtää hyvin, miksi palstalla ei ole paljon rikkaita. Pidetään tätäkin normaalina hintana ja sellainen kasvatuskin on selkeästi saatu (eli vanhemmatkaan eivät osaa ajatella taloudellisesti sen enempää). Joskus on vaan ”pakko” törsätä, elämystenkin tähden, mutta eihän toi hinta oikein mikään fiksu ole.
Juu, en sinänsä valita. Menee meillä veneen tankkaukseenkin sama summa ja sillä ajelee päivän merellä. Saaristossa kun 5 syö niin lasku yli 200e per ruokailu eli veneillessä menee helposti yli 1000e päivässä. Kallista on elämä...
Ap
Satanen menee jo kun käy paskalla nykyään.
Minä en osannut lapsena edes kaivata niitä lakuja ja hattaroita vaan tärkein oli ne laitteet. Niissä juostiin koko päivä, hyvä jos muisti edes välissä syödä eväät. Niin siis kotoa mukaan otetut eväät. Banaania, sämpylä ja vesipullo sekä karkkipussi. Mutta silloin olikin 90-luvun loppu. Ihan normaalia että kaikessa säästettiin jotta raaski sen rannekkeen lapselle ostaa.
Siellä on tosi helppo ja mukava syödä omat eväät! Varsinkin jos on hyvä ilma. Ja ei kai molemmille aikuisille tai kummallekaan tarvitse ranneketta ostaa?
Aika halpa. Baariin menee enemmän. Jos nuoruuden reissuja olisi tuolla periaatteella laskettu niin porukalla paloi minimissään 1000€ illassa, kun maalta mentiin tilataksilla kaupunkiin. Monesti mökiltä vielä nousut ja jatkot. Ihan tavallisia opintotuella kituuttajia oltiin.
Pari ”säästövinkkiä” Linnanmäellä järjestetty pysäköinti parkkihallissa 3€!!!! /päivä. Ja siellä on ulkona käsienpeusaltaita joista voi hyvin täyttää vesipullonsa kylmällä vedellä. Ei tarvitse täyttää vessassa, niin kuin monessa muussa paikassa.
Meidän 6 henkisellä perheellä ei mene viittä sataa lintsireissuun. Vaikka syödäänkin siellä, eikä pihistellä. On lisäksi omia eväitä mukana. Ja kaikilla hauska päivä.
Vierailija kirjoitti:
Me laitettiin viisi lastamme 19, 16, 16, 10, 7, Lintsille. Annoimme 19-vuotiaalle pankkikortin mukaan. Tekivät juurikin 500 euron laskun.
Käytti jonkun toisen korttia? Se on kuulkaas laitonta se.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ihan hirveetä. Näkee, ettei mammoilla tälläkään palstalla ole taas mitään käsitystä rahan arvosta, kun suhtautuminen on tätä.
Aivan karsea summa. Ei sen, että viisihenkinen perhe pääsee lintsille jostain kauempaa (2x syönnit) pitäisi olla mitään luksusta, joka maksaa viisisataa!
Nyt ymmärtää hyvin, miksi palstalla ei ole paljon rikkaita. Pidetään tätäkin normaalina hintana ja sellainen kasvatuskin on selkeästi saatu (eli vanhemmatkaan eivät osaa ajatella taloudellisesti sen enempää). Joskus on vaan ”pakko” törsätä, elämystenkin tähden, mutta eihän toi hinta oikein mikään fiksu ole.Juu, en sinänsä valita. Menee meillä veneen tankkaukseenkin sama summa ja sillä ajelee päivän merellä. Saaristossa kun 5 syö niin lasku yli 200e per ruokailu eli veneillessä menee helposti yli 1000e päivässä. Kallista on elämä...
Ap
Okei…kun minä olin lapsi niin perheellämme oli purjevene. Isäni piti merisikojen omistajia vähän yksinkertaisina juurikin tuon rahankulutuksen takia. Meinasin kirjoittaa aloitukseen, että pihit ihmiset keksisivät muunlaisia elämyksiä, kuin laittaa puoli tonnia lintsipäivään, kuten menivät esim. merelle, kuten me, mutta sitten muistin, että veneethän maksaa vaikka miten paljon, joten sitä ei voinutkaan ehdottaa kuluttomana elämyksenä.
Mutta teille voisi, jos kerran vene on, mutta ei. Ette osaa siinäkään katsoa rahanmenoa laisinkaan. Ette aio jättää lapsille kunnon pesämunaa?
Vierailija kirjoitti:
Siellä on tosi helppo ja mukava syödä omat eväät! Varsinkin jos on hyvä ilma. Ja ei kai molemmille aikuisille tai kummallekaan tarvitse ranneketta ostaa?
Millälailla helppo? Se eväiden raahaaminen on ihan hirveää helteessä, varsinkin, jos on yksin aikuisena mukana.
Aika paljon kaikkea makeaa. Siihen upposi paljon rahaa.
500 kuulostaa aivan liialta. Ranneke on muistaakseni 40. Eli 200 euroa rannekkeisiin, no onhan sekin. Mutta eväitä olisi voinut syödä, tai jos pakko syödä karkkia niin olisi ostanut karkit kaupasta.