Kuukuppi
Minulla on Luneten kuukuppi, jonka ostin muutama vuosi sitten säästääkseni luontoa ja pankkitiliäni. Kuivaharjoittelin käyttöä ennen kuukautisia ja kuvittelin osaavani homman. Kuitenkin kuppi ilmeisesti aukeaa liian aikaisin tai alipainetta ei synny, ja kuppi falskaa etenkin jos istun tai makaan. Toimii hyvin jos kävelen/juoksen. Onko teillä leidit kikkoja kuukuppiin, jotka auttaisivat minua harjoittelemaan käyttöä. Todellakin toivoisin pystyväni käyttää kuppia, sillä terveyssiteet ja tamponit aiheuttavat silmitöntä kipua, ilmeisesti johtuen limakalvojen kuivamisesta tai ympäröivien lihasten kramppaamisesta. Pitkä automatka (yli 20h, toki pausseja) edessä, eikä tee mieli hauduttaa sidettä/tamponia montaa tuntia kuumassa autossa. Auttakaa ihmiset :)
Kommentit (30)
Kuukupin käyttö on varmaan pelkkää legendaa; jos se olisi toimiva juttu, niin niitä saisi jo ostaa sarjatuotettuina kaupan hyllyltä niin kuin siteitä ja tamponeja. Jos jopa siteet aiheuttavat kipua, niin sinun kannattaa kääntyä lääkärin puoleen. Jokin hyperkuivuminen tai tulehdus lienee kyseessä, vähintään.
Minulla on ollut sama ongelma ainakin tämän nykyisen Luneten kuukupin kanssa, tuntuu että kuppi taittuu tai alipaine karkaa tietyissä asennoissa. Olen käyttänyt kuukuppia noin kymmenen vuotta ja ihan viime aikoina keksin parannuksen tekniikkaani:
Taittelen kupin kuten ennenkin kahteen kertaan (noin tamponin kokoiseksi pötköksi siis), mutta yritänkin ujuttaa sen niin syvälle kuin saan ilman että ote irtoaa. Sitten päästän kerralla irti, niin että kuppi oikein napsahtaa auki ja kuuluu/tuntuu *shhmak!*. Tuntuu että näin alipaineesta muodostuu voimakkaampi tai kuppi asettuu tiiviimmin parempaan kohtaan, en ole varma. (Käyttöohjeiden mukaan kuppi pitäisi asettaa mahdollisimman alas.)
Niin ja samalla kun päästän irti, työnnän kupille vielä vähän "vauhtia" vielä inasen ylemmäs.
T. "4"
(Ainakin minulla kuppi laskeutuu omia aikojaan alemmas sormien ulottuville, joten poisto onnistuu hyvin.)
Pitääpä kokeilla tuota tekniikkaa. Yritän myös aina saada mahd. syvällä aukeamaan, koska se kyllä laskeutuu liikkuessa ja lihasten rentoutuessa. Ei vaan ole kiva käyttää sekä kuppia ettö sidettä varmistamaan mahdolliben falskaus. Kiitos vastauksestasi.
-ap
Jospa sulla ei kuppi aukea sisällä ihan kokonaan? Pyöräytätkö kuppia sormillasi kun asetat sen sisään? Mun täytyy usein pyöritellä kunnolla että varmasti aukeaa. Ylivuotoja mulla ei oo tullut kuin pari kertaa 7 vuoden aikana. Voiskohan olla että suurempi kuppi olis sulle parempi, että varmasti asettuis hyvin paikoilleen.
Isompi kuppi ei mahdu. Ongelmia saada mahtumaan pari sormea ja kuppi, mutta tuo pyörittely vois toimia! Olen koettanut sormella ympäriltä josko aukesi kunnolla, ei ole tullut pieneen mieleenkään pyöritellä kuppia. Kiitos vastauksestasi
-ap
Minulla tuo sormella ympärikokeilu ja kupin pyörittäminen saavat helposti alipaineen karkaamaan. Kuppi on kyllä auki, mutta "irtonaisena".
T. "4"
Olisikohan se sitten minulla ongelmana, että hävitän alipaineen itse vahingossa kun panikoin tuota falskaamista!
-ap
Noin mä teen, niinku 4 sanoo, eikä ole kertaakaan falskannut. Tosin, mulla on isompi koko käytössä, vaikka pienempi olisikin ollut oikea koko. Liukkarilla saa kivasti liikkelle, muuten en saisi.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 03:06"]
... Pitkä automatka (yli 20h, toki pausseja) edessä, eikä tee mieli hauduttaa sidettä/tamponia montaa tuntia kuumassa autossa. Auttakaa ihmiset :)
[/quote]
Öö, ei siellä sun emättimessä oo yhtään sen kuumempaa kuin tavallisesti oli autossa sitten kuuma tai ei. Se on se n. 37 astetta aina. Käytä tamponia siis.
Pyöräytä sitä, kun olet avannut sen. Varmista, että reunat eivät ole rutussa, vaan myötäilevät emättimen seinämiä. Tarkasta myös, että koko kohdunnapukka on kuukupin yläpuolella tai osittain kupin sisällä.
Ja sille joka väitti, että on legendaa. Ei ole. On mahtava keksintö ja todellakin toimii, muttei ilmeisesti sovi kaikille tai kenties käyttö siis ei miellytä kaikkia. Lisäksi yöllä voi joutua käyttämään yösidettä. Varmaan ei kauppoja kiinnosta ottaa valikoimiin, kun yksi kuppi kestää ainakin 10 vuotta. Ehkä myös valmistajat eivät halua myydä kauppaketjuille eriä halvalla?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 05:25"][quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 03:06"]
... Pitkä automatka (yli 20h, toki pausseja) edessä, eikä tee mieli hauduttaa sidettä/tamponia montaa tuntia kuumassa autossa. Auttakaa ihmiset :)
[/quote]
Öö, ei siellä sun emättimessä oo yhtään sen kuumempaa kuin tavallisesti oli autossa sitten kuuma tai ei. Se on se n. 37 astetta aina. Käytä tamponia siis.
[/quote]
Ei toki, mutta kuten kirjoitin, tamponit ja myös siteet aiheuttavat satunnaisesti kipua, joten kuukuppi olisi mukavampi valinta. Kipu nimittäin häviää 5 min sisällä suojan poistosta. Kuppia käyttäessä kipua ei ole ollut.
Kiitokset kaikille ihanille naisille asiallisista vastauksista! Nyt voin ehkä luottavaisemmin mielin kokeilla taas kuppia ja rukoilla ettö toimii kuten suunniteltu :)
-ap
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 03:13"]
Kuukupin käyttö on varmaan pelkkää legendaa; jos se olisi toimiva juttu, niin niitä saisi jo ostaa sarjatuotettuina kaupan hyllyltä niin kuin siteitä ja tamponeja. Jos jopa siteet aiheuttavat kipua, niin sinun kannattaa kääntyä lääkärin puoleen. Jokin hyperkuivuminen tai tulehdus lienee kyseessä, vähintään.
[/quote]
Niitä saa ostaa sarjatuotettuna kaupan hyllyltä, ja ainakin mulla se on toiminut todella hyvon. Kertakäyttösiteistä saan iho-oireita ja tamponit ärsyttävät emättimen aukkoa.
Minulla falskaa vain jos on todella runsas vuoto, ja on liian kauan. Eli hyvin harvoin, kun tiedän, että toinen vuotopäivä vaatii tyhjennystä useammin. Toimii todella hyvin, en enää luopuisi!
Minä testaan aina nykäisemällä, että onhan alipaine muodostunut. Jos lähtee helposti pois niin alipainetta ei ole.
Minä vedän kuppia aina aukeamisen jälkeen vähän alaspäin, silloin viimeistään aukeaa kunnolla. Pyöräyttäminen aukaisee myös. Kuukuppi on kyllä maailman paras keksintö, ei falskaa eikä tarvi siteitä. Menkatkin kestää päivän vähemmän kuin ennen siteillä. Ja kyllä, näin on. Kupista kun näkee millon verta ym. Ei enää tule. Side ja tamppooni kun imee _kaiken_
Mulla kuppi ei aukea heti toiselta sivulta vaan joudun hieman sitä asettelemaan vetämällä kuppia alemmaksi jotta se aukeaa. Aukeamisen jälkeen työnnän sen takaisin ylös ja varmistan että kohdun napukka on kupin sisällä jolloin vuoto jää todella sinne kuppiin.
Paras keksintö ikinä. Tyhjennän aamuin illoin eikä opettelemisen jälkeen ole enää tarvinnut käyttää siteitä (yyyyyyyööökk) tai tamponeja. Näin kesälläkin supermukavaa enkä edes juuri huomaa menkkoja.
Pientä kärsivällisyyttä opetteluun toki tarvitaan, mutta kun homman saa pelaamaan niin et vaihda..
Voisko se falskaaminen muuten johtua siitä, että tyhjennyksen aikana vuotava veri vuotaa vielä kupin asettamisen jälkeen pöksyihin? Pyyhitkö sormella ns vaginan reunat ennen asettamista? :D
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 03:11"]
Yäk.
[/quote]
Mua kiinnostaisi tietää, että mikä verisissä vanutupoissa ja vaipoissa on vähemmän yäk verrattuna kuppiin?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 19:06"]
[quote author="Vierailija" time="17.07.2014 klo 03:11"]
Yäk.
[/quote]
Mua kiinnostaisi tietää, että mikä verisissä vanutupoissa ja vaipoissa on vähemmän yäk verrattuna kuppiin?
[/quote]
Hyi mua. Kielipoliisien (joihin itsekin kuulun) huojennukseksi voin sanoa, että tuo kysymysmerkki oli vahinko.
Yäk.