Kaveri ei halua että lapsensa laitetaan päiväkodissa jäähylle
Se kuulemma vahingoittaa lapsen minäkuvaa kun eristetään muista rangaistukseksi. Aikoo jutella asiasta tätien kanssa.
Kommentit (27)
Sellaista se on, Porvoon päiväkodeissa.
Kyllä mun lapsen pk:ssa on jäähypenkki jossa joku joskus istua töröttää. Ei se ole missään eristyskopissa, vaan siinä leikkitilassa missä muut ovat. Jos ei osaa toistuvasta ohjauksesta huolimatta leikkiä kivasti ryhmässä, niin silloin leikkiä joutuu seuraamaa siitä syrjemmältä.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 19:34"]
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 19:32"]Kieltäminen on eri asia kuin jäähy. ihan älytöntä rinnastaa niitä. Lapsia ei laiteta kuriin rankaisemalla, ei ainakaan ammattikasvattaja. Rankaisuun perustuva kasvatus tuottaa vain lisää aggressiota ja levottomuutta.
[/quote]
Lässynlässynlää.
[/quote]
hyvä esimerkki.
Niin ja kaverin lasta ei myöskään saa sanoa tuhmaksi, sekin on vahingollista minäkuvalle.
Ap
Sit kannattanee hakea muru kotiin ja kasvattaa itse omilla metodeillaan. :)
Ihan fiksu halu. Lasta ei päiväkodissa pitäisikään laittaa jäähylle, sillä sillä ei ole kasvatuksellista tarkoitetta eikä auta lasta oppimaan käyttäytymään hänelle haastavissa tilanteissa. Lasta ei pitäisi myöskään erottaa ryhmästä vain siksi, että hänellä on jotain haastetta siinä selviytymisessä, ellei lapsi ole väkivaltainen ja on vaara, että hän satuttaa toisia lapsia.
No tietenkään lasta ei pidä sanoa tyhmäksi. Aikuista sen sijaan voinee, tai sitten teet ap typeriä provoja.
Jäähy ei saisi olla ammattikasvattajien valikoimissa lainkaan, koska siinä lapsi eristetään muista JA yksi hoitaja on pois ryhmästä lapsen kanssa. Ryhmä joutuu siten toimimaan vajaalla miehityksellä, mikä ei ole hyvä asia - miksi yhden vuoksi kärsii koko ryhmä?
Tuhmaksikaan ei saisi sanoa, koska lapsi ei ole tuhma vaan tekonsa.
Eli kaverisi on aivan oikeassa: varhaiskasvatuksen ammattilaisten pitäisi tietää nuo perusjutut eikä mennä sieltä, missä aita on matalin.
Päiväkodeissa tulee olla koulutettu henkilökuntaa ja ymmärrys, ettei jäähyt ole varhaiskasvatukseen soveltuva kasvatusmenetelmä, jos se tarkoittaa perinteistä yksin penkille -eristämistä. Ei kait missään sellaista jäähyä edes käytetäkään, että lapsi laitettaisiin yksin penkille istumaan rangaistukseksi. Päiväkodeissa kasvatuksen on tarkoitus olla ohjaavaa, ei rankaisemiseen perustuvaa.
En minäkään toivoisi kumpaakaan...
Mun lasta rangaistiin kerran laittamalla jäähylle, unohtivat ipanan sitten eri huoneeseen jopa ruokailun ajaksi.
En minäkään toivoisi kumpaakaan...
Mun lasta rangaistiin kerran laittamalla jäähylle, unohtivat ipanan sitten eri huoneeseen jopa ruokailun ajaksi.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 19:10"]Päiväkodeissa tulee olla koulutettu henkilökuntaa ja ymmärrys, ettei jäähyt ole varhaiskasvatukseen soveltuva kasvatusmenetelmä, jos se tarkoittaa perinteistä yksin penkille -eristämistä. Ei kait missään sellaista jäähyä edes käytetäkään, että lapsi laitettaisiin yksin penkille istumaan rangaistukseksi. Päiväkodeissa kasvatuksen on tarkoitus olla ohjaavaa, ei rankaisemiseen perustuvaa.
[/quote]
Hohhoijaa. Todellisuudesta vieraantunut hölmö.
Ei kai nykyään päiväkodeissa mitään jäähyjä edes käytetä. Johan tuosta on kauan ollu tutkimustietoa että ei oo ryhmästä eristäminen hyväksi pienelle lapselle. Lapsi tarvii ohjausta ja opetusta siitä miten sellaisissa tilanteissa tulisi toimia eikä eristämistä ja tuhmaksi haukkumista. Tuskin kaverin sitä siis tarvii erikseen lastentarhanopettajille kertoa.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 19:14"]Ei kai nykyään päiväkodeissa mitään jäähyjä edes käytetä. Johan tuosta on kauan ollu tutkimustietoa että ei oo ryhmästä eristäminen hyväksi pienelle lapselle. Lapsi tarvii ohjausta ja opetusta siitä miten sellaisissa tilanteissa tulisi toimia eikä eristämistä ja tuhmaksi haukkumista. Tuskin kaverin sitä siis tarvii erikseen lastentarhanopettajille kertoa.
[/quote]
Lopeta jo paasaus.
Päiväkodissa saa jäähyjä tai laitetaan istumaan ulkoillessa penkille. Mun poika ei saanut. Osasi käyttäytyä.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 19:08"]
No tietenkään lasta ei pidä sanoa tyhmäksi. Aikuista sen sijaan voinee, tai sitten teet ap typeriä provoja.
[/quote] ei saa lapsi haukkua aikuista tyhmäksi eikä aikuinen lasta.
Ei meidän lasten päiväkodeissa lapsia pidetä jäähyllä, joten joo, oisin kyllä melko yllättynyt, jos omat lapseni pistettäisiin jäähylle. Mietin miten se käytännön valvonta edes onnistuisi, kun muutenkin on hoitajapula, eikä lasta saa jättää yksin minnekään. Olisi myös omituista, jos ammattikasvattaja käyttäisi lapsesta adjektiivia tuhma. Samalla lailla outoa olisi, jos lapsesta käytettäisiin sanoja nynny, pillittäjä tms. jotka leimaavat lapsen. Ei yksikään lapsi ole tuhma, vaikka tekee tuhmia tekoja, eikä tyhmä, vaikka joskus ne hyvät ideat ovatkin vähemmän hyviä.
Mites sitten pitäisi laittaa kuriin jos jäähyäkään ei saa käyttää? Nykyään löytyy varmasti tusinasta useampi viikari joka haistattaa tädeille paskat jos yrittää vaan torumalla saada kuriin. Ja taas kärsii koko ryhmä kun jotkut terrorisoi koko päiväkotia. Joillekkin kiltimmille lapsille toruminenkin riittää kun taas jollekkin jäähykään ei tehoa.
Minua taas ärsyttää kun päiväkodissa ei pidetä kuria. Oma lapseni on ryhmänsä nuorimpia ja on talven aikana oppinut huiman joukon ussia sanoja. Ryhmässä on muutama lapsi, jotka kiroilevat ihan estoitta (osa sanoista on lasten lällätystä tyyliin kakkapää, osa ihan rehellisiä ##rkel*). Kysyin hoitajilta mikseivät puutu kiroiluun, sanoivat että yrittävät kieltää, mttaa mikään ei tehoa näihin lapsiin. Eli parin lapsen takia kaikki 21 saa kuunnella päivät pitkät kirosanoja ja valitettavasti matkiakkin. Toki kotona lopetettiin nämä umat sanat alkuunsa (ensin kieltämällä ja sitten jäähyttämällä) ja nyt ei meidän lapsi niitä kotonaan käytä. Samat lapset myös käyttäytyvät väkivaltaisesti, ohittelevat jonossa yms. ja taas vastaus on sama, on kyllä keskusteltu asiasta ja yritetään valvoa... Ja taas muutaman viikon päästä on oma lapsi mustelmilla, kun sama "kaveri" on tuupannut tai moksassut.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että jos kielto ei tehoa niin pieni tuumaustauko jäähypenkin tms. muodossa on ihan olemassa. Jäähypaikka voi ihan hyvin olla samassa tilassa, kuin muutkin lapset on, joten ei sidä yhtä aikuista jäähyn valvontaan. Ja toisaalta, jos lapsille opetetaan rajat jo hoidon aluksi niin pitkän päälle aikaa kaikkeen mukavaan jää enemmän ja kaikki lapset eivät opi nuita huonoja tapoja ja vahvimman lakia.