Tunnetteko ketään, jolla olisi ollut kesäkissa?
Taas oli lehdessä kesäkissoista ja aloin miettiä, että mikä tää kesäkissa-juttu oikeasti on. Olen melkein nelikymppinen, kasvanut siis lapsuutenikin aikana, jolloin erityisesti vanhemmat ihmiset suhtautui lemmikkeihin yliolkaisemmin kuin nykyään. Silti en ikinä ole tavannut ketään, jolla olisi ollut kesäkissa. En muista lapsuudesta yhtään tapausta, enkä muista kenelläkään sukulaisella olleen tmv. Kissoja toki oli, mutta niihin sitouduttiin lemmikkinä, kuten pitääkin. Joillain oli navettakissoja, mutta ne eli aina ulkona.
Eli kuka tunnustaa joskus ottaneensa kesäkissan? Entä tiedättekö, että jollain muulla olisi ollut? Kun musta tää joka kesäinen varoittelu on jotenkin hassua, kun en usko mitään ongelmaa olevan olemassa edes.
Kommentit (6)
Tunnen moniakin, tosin aikaa sitten. Kesäkissat olivat "muotia" 70 ja 80 aika yleisestikin.
Ikävä kyllä tiedän. Ihmiset ottivat lasten iloksi mökille kissanpennun läheiseltä navetalta jossa navettakissa sai pentuja. Pennut olivat tappouhan alla eli navetan isäntä ne olisi hukuttanut jos kukaan ei niitä ottaisi. Mökkiläiset niitä otti ja jättivät luontoon kun loma loppui..
4, no niin ei pidä tietenkään toimia. ne pitää lopettaa.
Meillä on ollut kaksi kesäkissaa. Siis sellaisia, jotka joku vatipää on ottanut keväällä pentuna ja syksyllä hylännyt. Meille ovat sitten päätyneet eläinsuojeluyhdistyksestä. Toinen eli lähes 20 vuotiaaksi, toisella oli vähän lyhyempi elämä. En voi ymmärtää, miten julma ihminen voi olla, että lemmikin hylkää.
Kuinka tyhmä ap voi olla? Siksi kun et omakohtaisesti ole kohdannut jotain ongelmaa niin sitä ei ole olemassa? Häpeä!
en. tuskin voisin olla ihmistyypin ystävä.