Alle 18v lasten/nuorten koronarokotukset
Aiotko antaa lapsesi ottaa rokotuksen tai onko jo saanut? Jos teillä on urheileva nuori, oletko huolissasi rokottamisesta?
Kommentit (9)
Ei mitään tarvetta ottaa. Lapsille ja nuorille vaaraton.
Urheileva nuoreni on jo saanut ensimmäisen rokotuksen. Ensi kaudella ehkä jo on ulkomaankilpailujakin taas pitkästä aikaa, joten rokotus tarpeen niitäkin ajatellen. Ja muutenkin, ei normaaliin elämään päästä palaamaan ilman rokotuksia ikinä.
Minulla on kolme 20-15 vuotiasta lasta. Kukaan ei halua ottaa rokotusta. Itse olen ottanut.
Ei kai kukkaan oikeasti anna lastaan tolla myrkyllä piikittää.???????
Lapsen wilmaviestin pohjalta vain vielä kyselen että siis onhan niin, että koronarokotusta ei voida antaa ennenkuin on 12 jo täyttänyt.
En tiedä tästä. Huolettaa epävarmuus. Pitäisi tehdä päätöksiä asian suhteen.
Vierailija kirjoitti:
Ei mitään tarvetta ottaa. Lapsille ja nuorille vaaraton.
Lapseni joukkueessa pelaava kaveri oli koronan vuoksi teholla. Ainakin facebookissa äitinsä siitä kirjoittama teksti kiersi asiasta aika laajalti.
Joten tämän vuoksi ja muutenkin lapseni kyllä ottaa rokotteen, ihan omasta tahdostaan.
Tästä aiheesta on jo pitkä ketju.
Tosin toinen näkökulma ja hieman nuorempi henkilö kyseessä.
Oma 17 täyttävä otti jo toissa viikolla rokotuksen. On urheileva nuori, ja mielestäni on hyvä että hän rokotukset ottaa, niin uskaltaa sitten paremmin kulkea pitkin poikin Suomea pelaamassa.