P*skajumi rv 13 :(
Kohtu ilmeisesti painaa jo ennestään laiskan suolen niin lyttyyn, että mitään ei tule ulos vaan aiheuttaa vain kamalia mahakipuja. Ulostemassa ei pääse edes laskeutumaan peräsuoleen vaan jää ilmeisesti ylemmäksi jumiin. Mikä neuvoksi? Masentavaa!
Kommentit (5)
Voikohan raskaana oleva käyttää Pegorionia tai vastaavaa? On ainakin liikuntarajoitteiselle omaiselleni ollut kaikkein tehokkain apua vastaavaan vaivaan ja lisäksi ei aiheuta tottumusta.
No sehän tässä ikävää onkin, että liikun joka päivä, juon vettä ja vichyä, syön runsaasti kasviksia mutta silti ei uloste kulje, paitsi Microlaxilla.
Mä olen välillä tosi kipeä ilmeisesti ummetuksen takia tai sit mulla on joku suolta ahtauttava kasvain suolessa. Tutkimuksiin en pääse.
Ap
Tää on näitä odottavan yleisiä juttuja, varsinkin loppuraskauden aikaan. Kokeile pellavansiemen rouhetta, jos et halua apteekin tuotteita käyttää. Mulla ainakin tehos, mutta ottaa tietenkin aikaa vaikuttaakseen ainakin yön yli. Akuuteissa tapauksissa kannattaa turvautua microlaxiin, et saat sen kauheen jumin ja kuumotuksen tunteen itsestäsi pois. Sitten vaan nauttimaan joka päivä runsaasti lesettä, kuitua ja nestettä mielellään vettä.
Jos sulla olisi kasvain, niin olisi ihan järkyttävät oireet. Voi olla että suolesi on vaan stressitilassa ja kasvavalla vauvalla on osuutta asiaan. Pienenä ihmisenä oli samoja ongelmia ja sitten ne pukamat, mitkä seurasivat tuosta odotusajasta. Ne piti sitten leikata, ihan hirveetä.
Kuidut, runsas juominen, luumut/ luumumehu, sokerin välttäminen, ehkäpä Levolac tai jopa Microlax!
Muista myös liikkua.