Miksi sinulla ei ole kesäkukkia?
Asumme omakotitaloalueella jossa pääasiassa muutaman vuoden vanhoja taloja. Ihmetten miksi ihmisillä ei ole kesäkukkia?? Isoja terasseja mutta niin ankean näköisiä kun ei ole kukkia. Meillä ihana terassi jossa kukkia. Siellä viihdymme :)
Kommentit (8)
Koska tapan ne aina. Sen sijaan kasvatan tomaattia, basilikaa, chiliä, persiljaa, perunaa, herneitä, papuja, mansikkaa. Ja ne kasvat tosi hyvin. Ja viihdyn pihalla siltikin.
Ovat kamalan kalliita ja sitten tosiaan kun lähdetään kuitenkin mökille 2 viikoksi, niin ehtisivät kastelemattomina kuihtua tuossa ajassa. Mökille ostan ehkä muutaman kesäkukan.
En edes ymmärrä, miksi ok-talossa pitäisi erikseen laittaa kesäkukkia. Perennat ja kukkivat pensaat ovat paljon kauniimpia.
Ensimmäistä kertaa vuosiin en laittanut parvekkeelle kukkka. Toukokuussa asia jäi ja kesäkuu oli niin kylmä, että parveke oli melkein käyttämättä. Nyt sitten onkin parin viikon matka tulossa, eipä tarvitse murehtia kasveja.
Rahapula ja kylmä sää eivät innostaneet kesäkukkaostoksille. Ehkä ensi kesänä laitan.
Muutto oli keskikesällä, en välittänyt muuttaa kukkalaatikoitakin. Joutaahan noita ensi vuonna laittamaan.
itse haluaisin kukkia, mutta olen niin huono näissä, etten tiedä edes mistä niitä hommaisi, miten niitä hoidetaan jne.
[quote author="Vierailija" time="07.07.2014 klo 21:43"]
Rahapula ja kylmä sää eivät innostaneet kesäkukkaostoksille. Ehkä ensi kesänä laitan.
[/quote]Näin juuri.
Ollaan niin paljon pois kotoa, ettei ehdi kastella.