Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Filosofinen perustelu: kristinusko on totuus, ei ateismi

Vierailija
03.07.2014 |

Ensinnäkin Raamatun on oltava totta koska se on Jumalan sanaa ja Jumalan Hengen voimasta syntynyt.

2Tim.3:15-16 "Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen. Jokainen pyhä, Jumalan Hengestä syntynyt kirjoitus on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi Jumalan tahdon mukaiseen elämään."

Eli siis Raamattu on totta koska Raamatussa niin sanotaan.

Toiseksi on olemassa vain kaksi vaihtoehtoa jotka ovat joko Jumalan luomistyö tai evoluutioteoria.

Jos evoluutioteoria olisi totta niin apinoita ei enää olisi. Siten ainoaksi mahdolliseksi vaihtoehdoksi jää Jumalan luomistyö, eli Raamatun luomiskertomus.

Jumala loi maailmankaikkeuden noin 6000 vuotta sitten ja se on filosofisesti perusteltu tosiasia.

Muistakaa myös että jos ette usko niin joudutte sinne pahaan paikkaan ikuisiksi ajoiksi. Siinä on paras syy uskoa Raamattuun.

Dan.12:2 "Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen."

Jes.66:24 "Ja kun he lähtevät ulos, he näkevät niiden ruumiit, jotka ovat minusta luopuneet. Mato, joka niitä kalvaa, ei kuole, liekki, joka niitä nuolee, ei sammu."

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkkeetlääkkeet. Ei kun tää oli vaan huono uskisprovo. Ettet häpeä, osa uskovaisista on ihan mukavia ihmisiä.

Vierailija
2/3 |
03.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ateistit ovat ateisteja vain siksi että saisivat elää moraalittomasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hehhe, joku tehnyt hauskan provon uskiksista :D Joo oon itekin uskis ja osaan myös nauraa tälle :D :D kiitos ap! Toivottavasti te tuntisitte myös oikeesti meitä :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi yhdeksän