Espoo on Suomen toiseksi suurin kaupunki
Mutta edelleenkään sieltä ei ole esim. junayhteyttä muualle Suomeen. Pariisissakin on Gare du Nord ja Sud.
Kommentit (12)
Espoo on ihan pska
-Nimim. Kohta entinen espoolainen
Espoo on tosi kummallinen kaupunki. Alle 30 % siellä asuvista aikuisista on syntynyt siellä. Onko niillä minkäänlaista kotiseuturakkautta?
Meneekö joku joskus lomailemaan Espooseen turistiksi? Tuskin.
Missähän mä sitten olen käynyt junalla, kun olen käynyt Leppävaarassa, Kilossa ja Kerassa?
Ja Helsingissä on pitkän matkan junien asemat Helsinki ja Pasila eli "pohjoinen" ja "etelä". Vielä pitäisi tietää mitä Espoolla oli asian kanssa tekemistä?
Rantarata kulkee Espoon halki. Pääradalle pääsee, kun ajelee vähän matkaa Helsingin suuntaan, ja vaihtaa Pasilassa.
Minun sukuani on asunut Espoossa satoja vuosia, itsekin olen syntyperäinen espoolainen. Vaan on tänne muuttanut paljon väkeä muualta - Espoohan on perinteisesti ollut ruotsinkielistä aluetta (pohjoisosia lukuunottamatta), joten ei ihme, että suomenkielisissä espoolaisissa on paljon muualta muuttaneita. Ja nykyään Espoossa on tietysti paljon muista maistakin muuttaneita. Ihan sympaattinen paikka tämä on, kun löytää oman paikkansa ja alueensa.
Espoossa on useita "keskuksia", joten kaupunkimaisuutta ei ole samalla tavalla kuin Helsingissä. Eipä tämä haittaa, kun Los Angelesissakin opas kielsi meitä pyytämästä keskuksen esittelyä, kun sielläkin on monta keskusta. Käytiin kaikissa.
Espoo ei ole kaupunki vaan pk-seudun täytettä.
Vierailija kirjoitti:
Espoo on tosi kummallinen kaupunki. Alle 30 % siellä asuvista aikuisista on syntynyt siellä. Onko niillä minkäänlaista kotiseuturakkautta?
Meneekö joku joskus lomailemaan Espooseen turistiksi? Tuskin.
Espoon suosituin jääkiekkojoukkue on Helsingin IFK. Kertonee kaiken tarpeellisen.
Pk-seudun tulee yhdistyä yhdeksi kaupungiksi.
Espoo ei ole kaupunki. Missä on Espoon keskusta? Espoo on kasa rakennuksia siellä sun täällä.
Pääsee Espoosta junalla Kirkkonummelle, Saloon ja Turkuun - sekä Helsinkiin.