Kissatytöille nimet
Kaikkitietävä AV: keksikää poikamiehen tuleville kissasiskoille (2 pentua) nimet.
Omiakin ideoita on, mutta enpäs kerro.
Kommentit (61)
Kaino ja Vieno oli hyvä ehdotus!
Itse ehdottaisin:
Selma ja Hilma
Martta ja Hertta
Helmi ja Hilda
Elvi ja Sylvi
Usva ja Halla.
Kissat ovat yöeläimiä, joten viileän kesäyön sääilmiöt sopivat hyvin nimiksi pienille tyttökissoille. Toki myös poikakissoille. Nimet synnyttävät mielikuvia hämärästä, hiljaisuudesta, yön salaisuuksista, arvaamattomuudesta (kissa on yhtä arvaamaton kuin Suomen kesäsää) ja siitä mysteerisestä vaaran elementistä, joka sisältyy petoeläimen luonteeseen. Kissan sielussa asuvat rinnakkain kesy kotikissa ja villi kissapeto. Kotikissa rakastaa hellyyttä ja läheisyyttä, kissapeto on itsenäinen saalistaja joka istuu ikkunalla vaanimassa lintuja ja viikset vipattavat kun saalistusvietti herää.
Puhtaasti käytännölliseltä kannalta katsoen nimet "Usva" ja "Halla" ovat yhteensopivia (sama teema, molemmat loppuvat A-kirjaimeen) mutta kuitenkin riittävästi erilaisia (kuulostavat erilaisilta ääneen lausuttuna). Kissat oppivat helpommin tunnistamaan oman nimensä.
Lempinimiä voi myös keksiä. Usva, Usvis, Usmu. Halla, Hallis, Hali.
Haluatko niille enemmin hauskat ja perverssit nimet vai jotkut suloiset? :D
Pilde ja Toosa.
Ei vaa sori oon väsyny
Minun ihmisserkkuni ovat nimeltään niin lähellä toisiaan, että jo tämä hämää. Jo lapsena ajattelin, että jos saan kaksoset, laitan tosi erilaiset nimet. Pätee varmaan vielä enemmän kissoihin, jos haluaa niiden tunnistavan nimensä.
Mellu ja Tellu.
Hilda ja Hellu.
Minni ja Pinni.
Mallu ja Tellu