Onko olemassa jotain psykologista termiä tai selitystä sille miksi koronarokotteen "tyrkyttäminen" raivostuttaa?
Tiedän jo että joku tulee vastaamaan tähän "ihmisten tyhmyys" :D mutta antakaas kun selitän:
Siis sellainen tunteisiin vetoava mainonta ärsyttää. "Välitäthän läheisistäsi ja muista ihmisistä, ota siis rokote :) <3". Tai kun joku postaa instagramiin #koronarokote "JEEE! Nyt se on otettu! Kommentoi alas milloin sä käyt ottaa omas ;)"
Mulle ei olisi mitään ongelmaa jos olisin saanut vain yhden asiallisen tiedotteen, milloin se on saatavilla mutta tälläisestä toistuvasta tyrkyttämisestä tulee semmoinen olo että v*tuttaa ja että onko tähän joku koira haudattuna kun noin paljon pitää mainostaa (todennäköisesti ei mutta silti tulee se olo)
Sama juttu muuten kuntavaaleissa ja äänestämisessä. Äänestän mielelläni mutta jos joka tuutista tulee jotain "kai sinä yhtään VÄLITÄT kunnastasi ja äänestät" mainontaa ja painostusta, muhun iskee aikuisen ihmisen uhmaikä ja tulee se olo että empäs kuulkaa äänestä kohta ollenkaan, lällällää!
Tiivistettynä: Osaako joku selittää miksi mun järki sano ota rokote mutta tunnepuoli sanoo lällällää kohta en ota ollenkaan.
?
Kommentit (21)
Sama mekanismi, kun lasta ärsyttää vanhemman komentelu. "Kyl mä itte tiedän, älä vouhaa."
Töissäkin terkkari tyrkytti. Meillä onmyönteinen rokoteilmapiiri ja päästään sitten nopeammin maskeista eroon jne.
Tunnepuolesi kuulostaa aika lapselliselta. En ole koskaan oikein ymmärtänyt tätä käyttäytymismallia, jossa joku tärkeä asia joka vaatii toimenpiteitä on esillä ja osa ihmisistä kiistää sen faktan ja vain ärsyyntyy. Oli sitten rokotukset, ympäristön suojelu, ilmastonmuutos tai rasismi kyseessä. Faktat kielletään kun vaikutuksia ei itse koeta sillä hetkellä.
Pitkittynyt uhmaikä. Rasittavaa aikuisella.
Vastaajat eivät ymmärtäneet aloitusta.
Valitettavasti en osaa vastata tuohon mitään muuta kuin sen tyhmyyden. Jos yhtään viitsii ajatella, niin pitäisi ymmärtää, miksi asiaa "tyrkytetään". Jos asiasta olisi vain yksi asiallinen tiedote, itse en välttämättä edes muistaisi, että asia pitää jossain vaiheessa pois alta. Sama juttu näissä verenluovuttamisissa ja unicef-keräyksissä. Kyllä kaikki tietävät näiden asioiden olemassaolosta, mutta on tarpeen välillä muistuttaa. Se, että tunteisiin vetoava viestintä ahdistaa ja saa aikaan jopa vastareaktion, kertoo siitä, että asiaa ei ole ihan sisäistetty. Normaalille ihmiselle se ei ole mikään ongelma.
https://en.wikipedia.org/wiki/Reactance_(psychology)
Linkki ei toki toimi merkkien vuoksi, pitää copypastettaa.
Vierailija kirjoitti:
Auktoriteettiongelma
Ei ole. Minulla ei ole ikinä ollut mitään auktoriteettiongelmia. Lapsena tottelin vanhempia, koulussa opettajia ja töissä esimiestä. Silti minuakin ärsyttää tuo syyllistäminen ja holhoaminen, mikä jatkuvasti koronan ympärillä pyörii.
Tunteisiin vetoaminen. Älyllinen ihminen tietää että päätös rokotteesta ja äänestämisestä pitää perustua faktoihin ja ärsyyntyy kun muut tekee niitä tunteella ja samoilla tunteilla koittaa vaikuttaa muihin.
” onko tähän joku koira haudattuna”
Miksi olisi? Ehkä se innostus liittyy siihen, että henkilö pääsee koronasta eroon? Sinustako olisi ihan jees jatkaa elämää tällälailla, kuin nyt olemme 1,5 vuotta eläneet?
Vierailija kirjoitti:
Tunteisiin vetoaminen. Älyllinen ihminen tietää että päätös rokotteesta ja äänestämisestä pitää perustua faktoihin ja ärsyyntyy kun muut tekee niitä tunteella ja samoilla tunteilla koittaa vaikuttaa muihin.
Miksi se älyllinen ihminen kokee rokotteen kuitenkin uhkana, jos tietää asiasta faktat? Ymmärrän, jos tunteisiin vetoaminen nähdään kyseenalaisena, jos sillä ajetaan jotain ikävämpää agendaa, mutta mitä pahaa on siinä, että hyvää (tai neutraalia) asiaa markkinoidaan tunnepohjaisesti?
Missä ihmeessä sitä tyrkytetään? Olen hiki päässä kytännyt terveyskeskuksen sivuja, jotta näen milloin oma ja lasten ikäryhmien rokotukset alkavat ja ajan voi varata.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Auktoriteettiongelma
Ei ole. Minulla ei ole ikinä ollut mitään auktoriteettiongelmia. Lapsena tottelin vanhempia, koulussa opettajia ja töissä esimiestä. Silti minuakin ärsyttää tuo syyllistäminen ja holhoaminen, mikä jatkuvasti koronan ympärillä pyörii.
Ai jaa. En mä vaan ole ottanut mitään syyllistämistä siitä. Mitä syyllistämistä tarkoitat? Vai tarkoitatko, että faktojen kertominen (käsien pesu on paras tapa estää koronaa, sosiaalista etäisyyttä on pidettävä, kun rokotekattavuus on yli 70% 2:lla annoksella tilanne helpottaa jne, on valehtelua ja siksi ainoastaan syyllistämistä?
Tai mikä holhoaminen? Kuka sua on holhonnut? Lehtikirjoittelu ei osoita sinulle holhoojaa, mitensinua voidaan holhota ilman holhoojaa?
Vierailija kirjoitti:
Missä ihmeessä sitä tyrkytetään? Olen hiki päässä kytännyt terveyskeskuksen sivuja, jotta näen milloin oma ja lasten ikäryhmien rokotukset alkavat ja ajan voi varata.
Nimenomaan! Tiedotus on ollut todella surkeaa! Olen töissä terveydenhuoltoalalla ja ilman sitä en olisi vieläkään kuullut, että ikäryhmäni (45-50v.) rokotukset ovat jo alkaneet! Eli tästäei todellakaan tiedoteta tarpeeksi.
Vierailija kirjoitti:
Tyrkyttäminen? Ihan itse piti varata, vieläpä kovinrajattu aika, jolloin onnistui.
Joo todellakaan ei tyrkytetty. Miten joku voi pitää jotain taviksen instakommenttia edes ajatuksen uhrauksen arvoisena, siis kokea tyrkyttämisenä? Vaikka niitä tulisi 50 kappaletta joka päivä, miten se olisi tyrkyttämistä? Ihmisiä rokotetaan, apon ihan että woooa, en tiennyt! Joku tyrkyttää jotain rokotetta koronaan, what
No todellakin sinua kuvaava sana on typeryys.
Jotkut ihmiset on "vastarannankiiskiä", se oma pää on pidettävä, jopa senkin jälkeen kun huomataan että ollaan väärässä.
Nuo asiat usein korostuvat mm. naapuri- tie- tai mökkiriidoissa ymv. Siis se, että jaksetaan vaan valittaa ja valittaa.
Paras esimerkki on se ukko, joka ITSE ensin vaati saada mökkitien pois käytöstä (ehkä tiemaksujen takia?) ja sitten kun ei enää saanutkaan "oikaista" reittiä mm. sahasi moottorisahalla aidan pois (sai tuomionkin) ja nyt valittaa kun tietä ei enää ole, ja tuo jatkujut jo VUOSIKYMMENIÄ!
Joku mielenvika tuossa on, vaikea määritellä mikä.
Ja ns. elämää tuskin on noilla, jostain jutusta (on se sitten rokote tai naapurin nurmikonleikkuu tai mikä vaan) tulee "elämää suurempi" kysymys mihin kaikki energia laitetaan.
Yksi tuttu on koronarokotteiden ym. vastustaja, heimoaa somessa koko ajan. Mietin miksei kauniina kesäpäivänä mene vaikka rannalle nattimaan elämästä, vaan käyttää (siis varmasti oikeasti!) kaiken vapaaaikansa haukkumalla muita "koronahysteriasta" ja kommentoimalla asiallisiin juttuihin "myrkkypiikeistä".
Tyrkyttäminen? Ihan itse piti varata, vieläpä kovinrajattu aika, jolloin onnistui.