Kutsuuko puolisosi vieraita kysymättä sinulta ensin?
Nyt viime päivinä täällä on ollut useampikin ketju, jossa on valitettu kuinka mies on kutsunut vieraita kysymättä ensin. Aloin miettiä, että kuinka yleistä tämä on?
Minun mieheni ilmoitti minulle juuri tekstarilla, että hänen äitinsä tulee käymään lauantaina, ja ystävänsä perheineen tulee sunnuntaina. Olin sopinut meneväni erään kaverini kanssa lauantaina syömään hänen synttäreidensä kunniaksi. Mies sai tästä hillittömät raivarit. En kuulemma halua viettää aikaa hänen kavereidensa kanssa. Nyt lauantai menee anopin seurassa, ja sunnuntai vieraita passatessa, vaikka opiskelen työn ohessa ja olin ajatellut keskittyä silloin kouluhommiin. Levätäkin pitäisi.
Eli aloitan työviikon valmiiksi uupuneena.
Kommentit (13)
Ei. Varmistaa aina ensin minulta onko ok ja ettei ole muita suunnitelmia.
Ei sellaisia, jotka minunkin on tarkoitus tavata. Sen sijaan hän voi sopia miespuolisten kavereidensa kanssa, että rassaavat pihalla moottoripyöriään, mutta yleensä kyllä varmistaa silloinkin että asia on minulle ok eikä meillä ollut mitään muita suunnitelmia kyseiselle ajankohdalle.
Sinä olit sopinut meneväsi kaverisi kanssa syömään ja pidät siitä kiinni. Ensi kerralla muistat mainita asiasta miehelle etukäteen. Ja vieraita passaa se, joka heidät kutsuu, jos se on yksipuolinen päätös kutsua.
Ei ikinä. Itse asiassa hän pitää vieraista vielä vähemmän kuin minä. Meidän molempien vanhempia emme pidä vieraina, he saavat tulla lyhyelläkin varoitusajalla ja tietenkin lasten kaverit ovat tervetulleita, mutta muut vieraat mietimme yhdessä.
Kerran hän kutsui kaverinsa perheineen meille ilman minulta kyselemättä. Olisin melkein milloin vain ollut iloinen siitä asiasta, mutta odotin ihan viimeisilläni ensimmäistä lastamme, oli karmea helle ja minulla ei ollut hyvä olla mitenkään. Miehen mielestä kyllä olisi ollut kiva asia ja heidän kaksi alle kouluikäistä lastaan mukavan villejä. He eivät tulleet ja synnytys käynnistyi seuraavana yönä.
Sen jälkeen hän on kysynyt mielipidettäni ennen lupailua.
Kutsuu kyllä, mutta huolehtii niin ruuat kuin tarvittaessa majoituksen. Ei oleta minulta mitään emännöintiä eikä välttämättä edes läsnäoloa.
Vierailija kirjoitti:
Kutsuu kyllä, mutta huolehtii niin ruuat kuin tarvittaessa majoituksen. Ei oleta minulta mitään emännöintiä eikä välttämättä edes läsnäoloa.
Näin meilläkin. Jos vieraat tulevat ns. molempia varten, varmistetaan ajankohdan sopivuutta.
Lähdet ennen anopin tuloa ostamaan viimehetken unohtuneita ruokatarpeita, jäät sille tiellesi, menet ystäväsi kanssa syömään ja katselet uutta miestä siinä sivusilmällä. Puhelin tietysti äänettömälle.
Ei se ole parisuhde jossa toinen raivostuu puolison omista suunnitelmista tai menoista ja vaatii niiden perumista. Se on joku hyväksikäyttö tms. suhde.
Kyllä kutsuu ja niin kutsun minäkin. Se kumpi on kutsunut isännöi/emännöi ja toisella ei ole velvoitetta olla edes paikalla.
Miksi ap sun pitää vieraita passata?? En voi tajuta. Tietysti menet omiin menoihisi!
Vierailija kirjoitti:
Lähdet ennen anopin tuloa ostamaan viimehetken unohtuneita ruokatarpeita, jäät sille tiellesi, menet ystäväsi kanssa syömään ja katselet uutta miestä siinä sivusilmällä. Puhelin tietysti äänettömälle.
Ei se ole parisuhde jossa toinen raivostuu puolison omista suunnitelmista tai menoista ja vaatii niiden perumista. Se on joku hyväksikäyttö tms. suhde.
Kaikki eivät inhoa appivanhempiaan, eivätkä riitele heidän kanssaan eivätkä ole huonoissa väleissä appivanhempien kanssa.
Miten jollekin on kuitenkin voinut kelvata mies, jopa aviomies, niin huonoista vanhemmista, kuin täällä anoppeja ja appeja haukutaaan ja nimitellään.
Jos appi ja anoppi eivät ole täyspäisiä, niin tuskin se avo / aviomieskään sitten on!
Kutsuu. Me molemmat kutsutaan. Sitten jos kyseessä on sellainen vieras/vieraat, joiden vierailuun molempien on tarkoitus jotenkin osallistua, keskustellaan ja sovitaan yhdessä ennen kuin kutsutaan.
Ei kutsu. Ja kun hän kysyy, suostun aina.