30€/10pv, mitä syömme?
Elikkä 30€ käytössä seuraavan 10pvn ruokaan kahdelle ihmiselle, mitä kannattais tehdä ruuaksi? Huomenna teen ruokaostokset mutta pää lyö ihan tyhjää.
Kommentit (41)
Joo mitä ihmeen Muttia te ostatte jos tomaattimurska on 2e/tölkki :D
Keittoja komppaan! :) pakastevihanneksia, perunoita, jauhelihaa ja mausteita sekä porkkanaa, sipulia yms mitä keksii. Iso kattila kestää useamman hetken eikä maksa kovin paljoa.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:49"]Makaroni laatikko on halpaa ja sitä syötte useamman päivän :)
[/quote]
Äh, inhoan yhdyssanavirheitä. Oli pakko tulla kommentoimaan omaa tekstiä, kun huomasin tabletin muuttaneen sanaa oma-aloitteisesti. :)
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]Vähänkö ois unelma, jos olisi käytettävänä 30e 10-päivän ruokiin.. nyt menee 50-60e/kk ruokaan. En edes keksi, mitä kaikkea tekisin, jos olisi niin paljon rahaa vaan ruokaan.
t. opsikelija
[/quote]
Opiskeletko oikeinkirjoitusta?
Osta liha sen mukaan mitä on alessa. Sitten teet ruoat sen mukaan. Keitot ja laatikot on tietysti hyviä. Soijarouhe on todella halpaa ha helppoa käyttää. Maustamalla hyvin lapsikaan ei huomaa eroa jauhelihaan.
Onko marjoja enää pakkasessa? Marjapuuro olisi halpa puuro teille, kun ei mene kallista maitoakaan.
Itellä suunnilleen sama tilanne, ostin soijarouhetta, josta teen pastaa ja makaronilaatikon. Sit ostin perunoita, porkkanaa ja kukkakaalin, teen kasvissosekeittoa. Tosi hyvää, lapsikin tykkää. Vielä jos raaskii kerman ostaa ni tulee superhyvä. Ja viikonloppuna pizzaa. Eiköhän noilla viikon pärjää...
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:30"][quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]
Vähänkö ois unelma, jos olisi käytettävänä 30e 10-päivän ruokiin.. nyt menee 50-60e/kk ruokaan. En edes keksi, mitä kaikkea tekisin, jos olisi niin paljon rahaa vaan ruokaan.
t. opsikelija
[/quote]
no aikuinen selviää tuolla summalla. Mielestäni jos hyvin suunnittelee ruokakulut niin kyllä riittää toi 60€yhdelle aikuiselle kuussa..
t. Toinen opiskelija
[/quote]
Äsh, ei pitänyt sanoa et ton verran ruokaan per kk, vaan että tuon verran jää käteen pakollisten (vuokran + laskut + bussikortti) kulujen jälkeen. Jos satun tarviimaan uudet kengät, talvitakin, tai mitä hyvänsä, niin sit pitää säästää. Ja sama jos on jotkut juhlat/merkkipäivä tiedossa, niinkuin nyt kesällä kummin häät, eikä mulla ole mitään mekkoa sinne.
t. se opiskelija
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 20:42"][quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]Vähänkö ois unelma, jos olisi käytettävänä 30e 10-päivän ruokiin.. nyt menee 50-60e/kk ruokaan. En edes keksi, mitä kaikkea tekisin, jos olisi niin paljon rahaa vaan ruokaan.
t. opsikelija
[/quote]
Opiskeletko oikeinkirjoitusta?
[/quote]
Kokeile itse kirjoittaa puhelimella av:lle (:
Tee ensin tarkkaan inventaario kaapeissa: mitä siellä on ja mitä tarvitaan, jotta voit hyödyntää kaikki porkkanat, ryynit ym. ? Tee ruoka- ja ostoslistaa, mutta jätä sen verran joustoa, että voit hyödyntää vaikka euron tarjoukset ja ne päiväystuotteet, joista teet ruokaa samana tai seuraavana päivänä.
Onko ruokaöljyä tai mitään rasvaa? Öljy olisi riittoisinta, mutta leivällä aika epäkäytännöllistä, mutta voita voisi käyttää mausteen tapaan ruuanlaitossakin. Näitä + vettä yhdistämällä saisit hyvää levitettä, resepti varmaan jostain löytyy.
Maitoa varmaan tarvitset, kananmunat ovat hyviä moniin ruokiin ja tähän aikaan vuodesta löytyy jo edullisia vihanneksi.
pinaattikeitto pakastepinaatista + keitetyt kananmunat.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:33"][quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:20"]
Tomaattikeitto tomaattimurskasta on halpaa ja hyvää :) purkki maksaa muistaakseni 2€/kpl, lisäile mausteita niin aijai ku on hyvvää :)
[/quote]
kerrotko miten toi toi tomaattikeitto tehdään?
[/quote]
resepti:
ostat tomaattimurskaa . laita se kattilaan kiehumaan. Lisää mm. Suola ja mausteita. Keitä ehkä 10 min. Halpaa ja hellppoa.
[/quote]
Meillä tuohon lisätään myös pätkäspagettia, lehtiselleriä, linssejä ja kikherneitä. Tulee täyttävämpää, parempaa ja silti halpaa.
Vastaisuuden varalle kannattaa rahakkaampina päivinä varustaa kaapit, jotka auttavat selvitymään.
Juuri käytettiin kesäkuu varastoja ja 30.6 tilipnä taas tarkistin ja täydensin kaapit.
joka toinen kk isot satsit wc- ja talouspaperia, meillä mahtuu varastoon.
-pesuaineet
-näkkileipää ja hapankorppuja. Tuovat mukavasti vaihtelua leipiin ja lapset tykkää näkkäristä
-kanamunia, voi aina leipoa ja pitää lettujestit
-jauhoja
-hiutaleita
-kuivattuja herneitä
-linssejä
-papuja
-tomaattimurska
-tonnikalaa
-herkkusieniä
-aurinkokuivattuja tomaatteja
-lihapullakastiketölkkejä
-mausteita reilusti, niillä saa makua
-pastaa, riisiä, coucousia, bulguria
- voita ja öljyä jääkaappiin
- kermaa/ruokakermaa
-säilykehedelmiä
-perunajauhoja ja maissitärkkelystä
-tiivistemehua, niitäkin löytyy suht . laadukkaita, esim Ekströmin
- maitoakin voi ostaa jemmaan, iskukuumennetuna löytyy laktoositonta esim. Lidlistä
-jos on pakastin, voi ostaa laputettuja lihoja Ym jemmaan.
- keittojuureksia
-kalapuikkoja
- tarjouslohesta löytyy aina pakastimesta puolikas
-marjat ym
Makaroonilaatikko (2 päivää), makkarakeitto (2 päivää) , perunat ja kananmunakastike, munakas, makarooni ja tonnikalakastike/tomaattikastike (2 päivää), pinaattikeittoa. Nämä ainekset saa n. 20 e. Sitten halpaa leipää ja rasvaa sen päälle, kurkkua, tomaattia jos halvalla saa. Toki myös esim. kiusaukset halpoja
Yks asia kannattais jo ennakkoon huomioida, eli vararuoka. Eli sellaisia tuotteita jemmaan, jotka säilyy pitkään ja itselle maistuu. Itselläni on aina vararuokana pari purkkia hernekeittoa, pari purkkia lidlin valmisbolognesekastiketta (halpaa ja hyvää), soijarouhetta, makaroonia, spagettia, näkkäriä ja tottakai kananmunia. Munat nyt ei ole varsinaisesti jemmassa, mutta niitä aina riittävästi varastossa ne kun säilyy pitkään, helposti kuukauden, jopa kaksikin. Sitten tietysti jauhoja kuivahiivaa ja muita tarpeita sämpylän, leivän ja vaikka pullankin leivontaan. Niin ja pakkasessa erilaisia vihanneksia lisäkkeeksi ruokiin, sekä keittojuurekset tottakai. Sen lisäksi myös jotain valmiiksi tehtyjä ruokia ja tietenkin leipää.
Jos nyt ei olisi varamuonaa ja budjetti olis tuota mainittua luokkaa. Niin ainakin kävisin ensitöikseni Lidlissä ostamassa 900 gramman paketin kartanon nakkeja, 2 kilon pussin perunoita, pari pussia keittojuureksia ja rasian kananmunia. Rahaa tossa palais noin 5 euroo (ehkä 20-30 senttiä päälle) ja noilla emmeillä sais toistakymmentä annosta ruokaa, eli nakkikeittoa, nakkikastiketta ja nakkimunakkaita. Toki niiden valmistamiseen tarvitaan lisäksi muutama liemikuutio, vähän jauhoja ja rasvaa ja mausteita, mutta niitä nyt yleensä löytyy ilman kauppareissuakin ja vaikkei löytyisi, niin ei ne montaakymmentä senttiä lisää kustannuksia tuo.
Keitettyä makaroonia ja kastikkeeksi voita ja ketsuppia tai tomaattikastiketta. Lurps.
Miten muuten oot päästänyt ittesi tuohon taloudelliseen jamaan? Itsellä meni tässäkin kuussa 1 200 € lisää sijoituksiin. Ja täytän tässä kuussa 19.
Keitettyä makaroonia ja kastikkeeksi voita ja ketsuppia tai tomaattikastiketta. Lurps.
Miten muuten oot päästänyt ittesi tuohon taloudelliseen jamaan? Itsellä meni tässäkin kuussa 1 200 € lisää sijoituksiin. Ja täytän tässä kuussa 19.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 19:25"]
Vähänkö ois unelma, jos olisi käytettävänä 30e 10-päivän ruokiin.. nyt menee 50-60e/kk ruokaan. En edes keksi, mitä kaikkea tekisin, jos olisi niin paljon rahaa vaan ruokaan.
t. opsikelija
[/quote]
No opiskelijoilta jäi huomaamatta että tuo summa kahden ihmisen ruokiin. Yhden käyttöön siis 15 euroa jos tasaisesti jakaisi... Jos sama jatkuisi koko kuukauden niin 45 euroa per lärvi kuukaudeksi ruokaan.
Joku neuvoi tekemään tomaattikeittoa tomaattimurskasta - siis purkista, mutta mulla ei mene alas tomaattimurska, siis oikeista tomaateista tehty keitto menee, mutta kermaa/juustoa/smetanaa/turkkilaista jugurttia täytyy kyllä olla mukana. Purkkimurska saa väristyksiä. Halpaahan se on, mutta pahaa ja ravintoarvoltaan köyhää.
Toinen opiskelija täälläkin, oispa 30e 10:lle päivälle.
Tee ap keittoja. Nakkikeitto, makaronilaatikko, yms mitä syödään monta päivää.