Auttaako mammatee, kotikalja tmv. maidon nostatuksessa?
Kertokaa kokemuksianne sisaret. Mikä teidän mielestänne oikeasti auttoi maidon herumiseen?
Kommentit (4)
Kyllä kalja oikeasti auttaa ainakin.
samaa mieltä kuin kakkonen. Ottaa lapsen syliin ja ajattelee häntä, silittelee ja haistelee. Mulla oli joskus maito vähän tiukassa kun oli pakko pumpata toinen rinta mitä hän ei koskaan syö ja stressasin hirveesti että heruuko heruuko.
Sit muistin että hampaat irvessä tästä ei tuu mitään, ajattelin että sit ei tule jos ei tule..vettä tauluun ja vauva lähelle ja 240ml herahti hetkessä.
Mammatee on ihan hyvää, kokeilin sitä, en osaa kuitenq sanoa auttaako.
Näin on. Lepo, rentous, juominen ja hyvä ruoka auttaa. Ja luottavainen mieli, että imetys onnistuu kyllä. Vauva lähelle ja ihokontaktiin. Et tarvitse mitään ihme juomia. Ja muista, että pumpulle ei tarvitsekaan välttämättä herua, se ei kerro vauvan saamasta maitomäärästä!
Relaaminen. Se auttaa kaikkein eniten, jos ei ole siis jotain rakenteellista vikaa ettei maito nouse (niitäkin on mutta harvassa). Ja tietysti pitää juoda riittävästi ja syödä ravitsevasti että on sitä mistä tehdä maitoa. Ja siihen relaamiseen - jos ei muuten onnistu - auttaa myös pieni alkoholillinen olut tai vaikka lasi samppanjaa jos se maistuu paremmin. Ja tietysti lapsen lähellä olo ja sen haistelu. T: yhteensä 6 vuotta imettänyt ;-)