Mistä asioista 4v saa päättää?
Täyttelen tässä päiväkodin vasua ja yksi kysymyksistä on, että mistä lapsi saa itse päättää? Miten muilla, 4-vuotiaiden kohdalla?
Kommentit (5)
Tässä jotain suuntaa-antavia esimerkkejä. Lapsi saa päättää esim.
- laittaako aamulla keltaiset vai punaiset sukkahousut
- haluaako hiukset poninhännälle vai auki
- juoko aamupalalla maidon muumi- vai pellemukista
- harjataanko hampaat tavallisella vai sähköhammasharjalla
- pukeeko jalkaan kumisaappaat vai lenkkarit
- saa valita illalla kolmesta kirjasta, mikä niistä luetaan iltasaduksi (useampi kirja aiheuttaa vetkuttelua)
jne. jne.
Meijän 4v vasussa ei edes kysytty tollasta.
Kolmosella aika hyvä lista.
Meillä vaateostoksilla sai valita mieleiset kuosit ja värit.
Hedelmäosastolla kyselin mielipidettä mitä hedelmiä haluaa syödä, mitä jogurttimakua otetaan, mitä hammastahnaa ostetaan jne.
Kotona ostoslistaa tehdessä kysyttiin toiveruokia. Tiedä sitten saiko lapsi oikeasti päättää vai sopiko hänen ehdotuksensa valmiiksi mun suunnitelmiin.... :)
Mitä leikkii ja mitä dvd:tä katselee (ei sisaruksia eriävine mielipiteineen). Kirjastossa valita kirjoja kotiin.
Millainen syntymäpäiväkortti mummolle askarrellaan.
Meillä 3.5v:
kirjat kirjastosta
mitä katsoo tv:stä (siis sopivaa lastenohjelmaa)
toiveruokia viikolle
paidan päälle
mitä luetaan iltasaduksi
mitä syö aamu-/väli-/iltapalalla (muutamasta vaihtoehdosta)
Kaikenlaista ne kyseleekin. Meillä ainakin sai 4 vuotiaana päättää millä leluilla ja mitä leikkiä leikkii, hakea itse ruokailuvälineet ja lasin keittiöstä eli päättää itse millä ruokailuvälillä ja mistä mukista juo (useita erilaisia laten välineitä ja mukeja / laseja). Nuo nyt ensimmäisenä tuli mieleen. Varmasti oli paljon asioita mistä sai päättää. Vaatteista ei ollut kiinnostunut joten ne annettiin vaan eteen ja puki päälle.