Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuvaile tyypillinen paikkakuntasi asukki

Vierailija
14.06.2014 |

Eli siis kuvaile tyypillistä paikkakuntasi asukasta. Voit myös halutessasi sanoa paikkakunnan. 

Esim. Millainen on, mitä tekee, mille näyttää jne.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
14.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varakas, suomenruotsalainen, asuu omakotitalossa, pitää puutarhanhoidosta ja mökkeilee/veneilee saaristossa. Asuinpaikka Porvoo.

Vierailija
2/5 |
14.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomenruotsalainen lapsiperhe, äiti hyvin aktiivinen Hem och skolanissa ja mukana järkkäämässä kaikenmoista tekemistä, koko perhe harrastaa ulkoilua yhdessä. Käyvät töissä Espoossa tai Helsingissä. Viikonloppuisin shoppailevat yhdessä paikkakunnan Prismassa. Äidillä ja tytöillä on tunika ja isällä ja pojilla beiget shortsit ja pikeepaita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
14.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvähampainen, iloinen ja nauravainen. Hengailee ja on tilanteessa kuin tilanteessa kuin kala vedessä.

Vierailija
4/5 |
14.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulutettu kokoomuslainen, ajaa citymaasturilla joka paikkaan, lapsilla sata harrastusta. Töykeähkö, hyvin omanapainen. Ei kiinnostunut mistään yhteisöllisestä toiminnasta. Vuokralla asujat ja muut köyhät halveksuttavaa pohjasakkaa. Pirkkala.

Vierailija
5/5 |
14.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustaksi värjätty tukka, niskasta lyhyeksi kynitty. Kävelee hitaasti, seisoo keskellä kauppaa juoruilemassa niin ettei ohi pääse miltään puolellta. Seisoo myös liukuportaissa keskellä tai vasemmassa reunassa ja juoruilee sielläkin. Tuijottaa ihmisiä silmää räpäyttämättä kunnes kaula on kääntynyt 360 astetta. Tuijottaa myös uimahallissa päästä varpaisiin, eikä käännä katsetta pois, vaikka häntä katsoisi kysyvästi takaisin.

 

Ulkoiluttaa koiraa, kulkee omakotitalopihojen läpi, syynää katseellaan tarkkaan pihapiirin, tuijottaa ikkunoista sisään. Yhä uudestaan sama lenkki ja sama tuijotus, vaikka mikään ei ole muuttunut ikuisuuksiin.

 

Harrastaa juoruilemista, hiihtämistä, puolukoiden keräämistä. On kateellinen, pahansuopa ja vähän lukenut. Ei ole kiinnostunut kulttuurista tai korkeakulttuurista, jollei sillä tarkoiteta kansallispuvun ompelua, villasukkien kutomista ja tansseja ainoassa yökerhossa. Pitää ainoana oikeana ruokana lohisoppaa ja poronkäristystä, kaikki muu on etelän hienohelmojen hapatusta.

 

Sisustaa, kilpailee kavereidensa kanssa pihojen laitolla, esittää mukavaatimatonta vaikka todellisuudessa on niin omahyväinen ja itseään täynnä, ettei ovenkarmeista sisään mahdu. Ei ole koskaan matkustanut Oulua etelämmäs -eikä matkusta. Mitä siellä muka on?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yksi