Seniorit. Mitä C-kasettimerkkiä käytitte 80-luvulla? Itselläni eniten TDK:n kasetteja.
Kommentit (34)
Kun ostin Aiwan tupladekkikasettisoittimen, sain kaupan päälle kymmenen Maxellin kasettia. Vastaan Maxell.
Lisäkysymys AP:lta. Mitä musiikkia nauhoititte ensimmäiselle kasetillenne?
Kun muistaisi! Mutta metallikasetit olivat parempia kuin tavalliset.
Käytitteko normaalia, kromia vai peräti metallinauhaa?
Agfan kromia/metallia jo 70-luvulla.
Vierailija kirjoitti:
Dolby B vai Dolby C ?
Taisi olla Dolby C, mutta kunnon dekissä oli ihan kelvollinen äänenlaatu, kunnollisilla kaseteilla. Dekkinä oli Pioneer. Kaikkein huonoimpiahan oli valmiiksi äänitetyt kasetit.
Tämä dinosaurus vm. 79 oli jo silloin retro. Sain vanhempien veljien vanhoja kasetteja, kun uudet oli liian kalliita. Taisin äänittää yhdelle Rainer Frimanin jonkun albumin ihan LP-levyltä. Sitä sitten kasettisoittimella huudatin omassa huoneessani.
TDK:n krominauhat oli parhaita, vähän kalliimpia mutta 90 minuutin kromeja löytyi varmaan eniten. Välillä ostin maxellia mutta kyllä TDK oli ykkönen. Tulipa nostalginen olo muuten 😊
Vierailija kirjoitti:
TDK:n krominauhat oli parhaita, vähän kalliimpia mutta 90 minuutin kromeja löytyi varmaan eniten. Välillä ostin maxellia mutta kyllä TDK oli ykkönen. Tulipa nostalginen olo muuten 😊
Oijoi, noista vain haaveilin.
Dinosaurus
Sama juttu. TDK oli paras (tai ainoa jota muistan) . Ja ihan vakio nauha koska jos halusi kuunenlla autossa jossa oli pari astetta plösömpi soitin kuin kotona niin ääni kuulosti sentään joltain.
Maxell ja TDK. TDK oli parempi merkki, Maxell sellainen halpis ja sen kyllä huomasikin laadussa. Luoja mä oon vanha! Lapseni kysyi alakouluikäisenä kun näki kasetin vanhoissa tavaroissani, että äiti miten tällä soitetaan? :D
sitä tulivuoren merkkiä? basf tai sinnepäin
Maxell ja TDK. Vain niitä sai meidän lähikaupasta. Ja 90minuutin kasetti piti olla!
Maxell, TDK, aiemmin BASF ja mitä kaikkia Anttilasta halvalla sai.