päätin lopettaa alkon käytön kokonaan. mukaan lähtijöitä?
Viime vkloppuna join taas liikaa ja siitä seurasi kauhea krapula, törttöilyä, ahdistuneisuutta ja masentuneisuutta.
nyt päätin, että se on nyt loppu. En osaa alkoholia käyttää kohtuudella, enkä myöskään halua alkoholi ongelmaa, jota suvussanikin on.
olen nuori,21-vuotias vasta, joten kaverit tätä tuskin ymmärtävät.
saisinko täältä vertaistukea? Tiedän että tiukkaa tekee varsinkin vkloppuisin ja juhannuksena, kun seurassani olevat ihmiset varmasti törpöttelevät.
nyt hyviä vinkkejä kehiin! Mä pystyn tähän :)
Kommentit (11)
Mä olen ollut raitis jo neljä vuotta, ja suosittelen ja kannustan sua ap tähän! Vähän ajan päästä huomaat miten turha ja tarpeeton aine alkoholi on, ja miten rumaa jälkeä se saa aikaan käyttäjissä sekä henkisesti että fyysisesti. Et menetä yhtään mitään jos jätät juomisen, päinvastoin.
Suosittelen, hyvä päätös ja toivottavasti pitää. Tsemppiä !
Hei täälä kans yksi 21v jolla on ollut ongelmia tuon joka viikonloppuisen juomisen kanssa. Aina mennyt vähän liiankin yli. En osaa juoda kohtuudella ja muisti menee ja tulee tehtyä tyhmyyksiä.. Ja se krapula ja morkkis on ollut niin kauheaa että päätin noin puolivuotta sitten hidastaa tahtia. Nykyään juon n 3-4 viikon välein. Aluksi oli vaikeaa kun viikonloppu tuli ja teki mieli juoda koska oli tottunut siihen ja siitä oli tullut monen vuoden aikana tapa. Pikkuhiljaa se alkaa helpottaa ja on ihan mukava olla selvipäin. Ei mene turhaa rahaa ja ei ole huonoa oloa eikä morkkista. Ja huomasin senkin kun join muutama kuukausi sitten ettei se ollut enää edes niin kivaa ja hauskaa. Ja viikonloppuisin saa paljon enemmän aikaiseksi kun ei ole krapulaa. Mutta voin sanoa että voin paljon paremmin ja olen onnellisempi kuin silloin kun join paljon! :)
Minä olen lopettanut Alkon käytön aikaa sitten, haen viinat Virosta.
[quote author="Vierailija" time="11.06.2014 klo 11:27"]Mä olen ollut raitis jo neljä vuotta, ja suosittelen ja kannustan sua ap tähän! Vähän ajan päästä huomaat miten turha ja tarpeeton aine alkoholi on, ja miten rumaa jälkeä se saa aikaan käyttäjissä sekä henkisesti että fyysisesti. Et menetä yhtään mitään jos jätät juomisen, päinvastoin.
[/quote]
Kiva, että on muitakin raittiita nuoria! Tsemppiä ap:lle, onnistut kyllä, älä välitä muiden jutuista. Myöhemmin tosiaan huomaat, että elämä on paljon parempaa ilman alkoholia! Ei sitä kaipaa yhtään, säälittää juovat ihmiset, kun heidän motiivinsa yleensä tajuaa. Olen itse ollut 7 vuotta ilman, en kyllä sitä ennenkään juonut paljoa. Eniten ehkä 15-18 vuotiaana. Voisin kyllä maistaa, jos juhlissa tarjotaan, muttei ole tälläisiä tilanteita tullut. Koen, että tämä on vaikuttanut erittäin positiivisesti elämääni, ulkonäkö pysyy hyvänä, lapset saavat kasvaa onnellisemmassa perheessä ja rahaa säästyy. On varaa matkustella ja ostaa kauniita vaatteita kun ei mene rahaa päihteisiin.
Ja sellainen vinkki myös että jos tuntuu että jäät ulkopuoliseksi kun kaverit menevät vaikka baariin tai johonkin, niin mene mukaan mutta älä juo olleenkaan tai juo vain muutama! Hauskaa on silti ja saat olla ystävien kanssa.
t. 5
Pystyt, jos oikeasti niin haluat. Alkaa olla ihan yleistä, että alkosta yms paheista ollaan luopumassa ja sehän on vain hyvä asia!
Oon ollut nelisen vuotta selvin päin, hetkeäkään en ole katunut. Pidän peukkuja kaikille jotka aloittavat raittiin elämän.
Ei kiitos millekään äärimmäisyysideologioille ja äkkijyrkälle puritanismille.
Teen samoin kuin nrot 6 ja 7 sillä erotuksella, että haen myös muista Itä-Euroopan entisistä sosialistisista maista.
Hra nelikymppinen.
Juu tottakai pystyt! Ja kannattaakin!
Itse olen lopettanut jo joku aika sitten, tosin eri syystä kuin sinä. En juonut koskaa kerralla liikaa, enkä törttöillyt, mutta alkoholi alkoi näkyä vartalossa turvotuksena ja hienoisena läskitymisenä. Sattumalta olin ensin puolitoista kuukautta ilman ihan muista syistä ja jälkeenpäin valokuvista näin eron itsessäni: en aio palata vanhaan.