Hiljattain Lontoon Towerissa ja/tai Tussaudilla käyneitä?
Satutteko muistamaan, oliko kummassakaan paikassa Fast track -kaistaa (eli vielä nopeampaa sisäänpääsyä kuin pelkästään liput etukäteen ostamalla)? Noitten omilla nettisivuilla ei mainita sellaisesta, mutta yksityiset lippumyyjät tyrkyttävä kilvan omia pakettejaan, jossa väitetään "välttyvän jonotukselta". Tarkoittaneekohan ihan vain samaa kuin etukäteen ostettu lippu?
Kiitos jos joku tietää ja viitsii vastata!
Kommentit (7)
Olimme viime kesäkuussa Towerissa, enkä muista siellä mitään pikakaistaa (sellainen oli London Eyessä). Olimme Towerissa heti aamusta, vähän sen jälkeen kun se oli avattu, eikä minkäänlaisia jonoja tuolloin ollut. Ostimme aikuisille 2 for 1 liput eli puolella hintaa, kun meillä oli rautateiden viikon travelcardit.
Toweriin oli oma sisäänkäynti ryhmille. Keräävätköhän nuo lipunmyyjät tällaisia ryhmiä?
Jatkoimme Towerista jokilaivalla London Eyeen. Sielläkin ostimme 2 for 1 -liput ja jonot olivat melkoiset, mutta ei siinä loppujen lopuksi pitkään mennyt ennen kuin pääsi kapseliin. Melko monta ihmistä yhteen kapseliin mahtuu.
Huhtikuussa olin Towerissa, eikä yhtään jonoa lippuluukulle. Väkeä kuitenkin oli kohtalaisesti ja hieno ilma.
London Eyessa oli loputtoman pitkät jonot ja olisi päässyt tuollaisilla lipuilla nopeammin sisään. Madame Tussaudiin ei ollut mahdotonta jonoa, joten ehkä sen takia ei ollut tuollaista fast trackia. Sama tilanne Aquariumissa. Towerissa käynnistä on melko kauan.
Kyllä jos joku virallisen oloinen myyjä myy fast trackia, silloin sellainen on ruuhkien varalta melko varmasti olemassa. Sillä kovemmalla fast track hinnalla hyötyy, jos sattuu olemaan ruuhkaa, mutta sitä ei saa takaisin, jos ruuhkaa ei ole.
Niin ja siis suorilta sisään. Arkena, päivällä.
Reilu viikko sitten kävin Towerissa, ei ollut mitään kaistoja eikä jonojakaan. Siellä sisällä silti saattaa joutua jonottamaan esim. kruununjalokivinäyttelyyn.
Kaveri palasi tänään Lontoosta jossa oli viikonlopun yli. Jätti Tussaudin visiitin väliin pitkien jonojen takia.
En muista, mutta viime kesänä oltiin Towerissa eikä sinne ainakaan tarvinnut jonottaa yhtään.