Tunnetko nälkää päivittäin?
Tunnetko nälkää päivittäin? Tarkoitan näläntunnetta vaikka juuri ennen ruoka-aikoja tai muulloin. Vai onko näläntunne sinulle harvinainen? Kurniiko vatsa ikinä?
Kommentit (13)
Maha murisee päivittäin ihan ääneen jossain välissä ennen ruokailua.
Vierailija kirjoitti:
Maha murisee päivittäin ihan ääneen jossain välissä ennen ruokailua.
Se murina tulee oikeasti suolistosta eikä ole nälän merkki, vaikka se loppuukin kun syö.
En välttämättä tunne. Mitä useammin syön niin sitä enemmän kurnii, joskus jäi vuorokausiakin väliin, ja oikeastaan se henkinen mieliteko vaivasi ensimmäisenä, fyysiset tuntemukset ehkä viidennen paastopäivän kohdalla.
Nykyisin syön joka päivä kerran. Jos välillä syön pari kertaa, niin alkaa tuota kurnimistakin olla.
Vaikka kuinka mietin että voisi sen pari ateriaa syödä, niin aina se jää, laiskuudesta kai, kun kaapissa ei ole mitään valmista.
Ei. Mun pitää syödä, vaikkei ole nälkä. Muuten laihdun. Etenkin nyt raskaana pitää jatkuvasti olla lappaamassa ruokaa suuhun.
Kyllä. Varsinkin illalla, kun en enää syö mitään, joten olen tottunut siihen. Olen normaalipainoinen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maha murisee päivittäin ihan ääneen jossain välissä ennen ruokailua.
Se murina tulee oikeasti suolistosta eikä ole nälän merkki, vaikka se loppuukin kun syö.
Mä oon kokenut lapsena hyvin paljonkin nälkää ja tiedän kyllä, mikä murina ja kurina on nälästä johtuvaa ja mikä suolistoäänistä.
-eri
Aloitin just mielialalääkityksen, joka vie ruokahalua ja olen syönyt tosi niukasti. Vasta illalla saanut jotain alas, ja silloinkin ihan minimaalisia annoksia.
Muutenkaan ei ole juuri nälkää ennen jotain klo 16, aamupalaa en syö.
Vatsa kurisee aamupäivisin ja näläntunne tavallaan on mutta koska ei ole pakottava tarve syödä niin en silloin syö. Syön useimmiten vasta illalla.
Olen totuttanut kroppani pätkäpaastoon jo kauan sitten ja minulle luontainen ateriarytmi on syödä illalla.
Tottakai! Pahinta on kun 03 herää hirveään nälkäkramppiin. Yleensä otan pari kirsikkatomaatti tai juustosiivun ja lasillisen vettä. Tuolla selviän aamuun. Aamiainen n klo 6.
4 tunnin välein tulee nälkä vaikka syön aika tasapainoisesti. Proteiinia pitäisi saada lisää. Kasvisruoka pitää kylläisenä siinä missä muukin.
Kurinaa hyvin harvoin, mun verensokeri laskee ja voin huonosti jos nälkä menee överiksi
Ennen jokaista ateriaa on sopiva nälkä. En syö kuin nälkäisenä.