Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko oikein?

Vierailija
14.06.2021 |

Meillä on perikunnan paikka, jossa eräs sukulainen saa asua kunnossapitoa vastaan.
Asiasta on sovittu määräajaksi.
Asumisoikeus pääsi vanhenemaan vuodella erään kuolemantapauksen ja korinakriisin johdosta. Asian entinen hoitaja on haudassa, emmekä uskaltaneet tavata iäkkäitä sukulaisia. Paperi on meidän välisemme, ei valmispohjaan tehty tai missään vahvistettu.

Aloin laittaa sopimusta ajan tasalle. Kuulin, että asukas on teettänyt remonttia ja aikoo ostaa meidät pari pienosakasta alihintaan ulos. Hän tahtoo vähentää remontin kustannuksia meidän muiden perintöosista, vaikkemme ole olleet asian kanssa tekemisissä. Emme ole ottaneet lainaa tai tienneet remontista.
Mitä mieltä? Hän on ollut sopimuksen uusimisen suhteen passiivinen. Eräs toinen osakas oli ilmeisesti aikeissa tehdä jotain viime vuonna, muttei tehnyt.
Eikö tämä ole vilpillistä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eihän hän voi teitä ostaa ulos kuin sillä summalla minkä hyväksytte.

Vierailija
2/2 |
14.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No eihän hän voi teitä ostaa ulos kuin sillä summalla minkä hyväksytte.

Sitä minäkin.

Joka tapauksessa on tehtävä uusi ositus, jossa näkyy viimeksi kuolleen perikunnan osuus tasattuna perillisille.

Eli pankin lakimies asialle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla