Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuusulan ja Lahdenväylän ruuhkat?

Vierailija
07.06.2021 |

Hei,

Harkitsen työpaikan vaihtoa ja reitti kulkisi kehä I:n ja joko Tuusulanväylän tai Lahdenväylän kautta aamuisin Järvenpään suuntaan ja iltapäivisin takaisinpäin. Miten tukkoisia nuo väylät mahtavat olla nykyisin? Joutuisin autoilemaan, sillä julkiset kulkuyhteydet eivät sovellu. Onko ruuhkaisuudessa merkittävää eroa, jos vertailee nykyistä tilannetta ja aikaa ennen koronaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
07.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän ruuhkaisuudessa ole suurin ero korona-ajan ja aiemman kesken, kun moni ihminen etätöissä. Lahdenväylä aiemmin oli kovin ruuhkainen ja paljon riippuu mihin aikaan liikut sekä minne asti. Mitä syvemmälle keskustaan menet, sitä enemmän ruuhka sinuun vaikuttaa.

Vierailija
2/4 |
07.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruuhkat on aamuisin Helsingin suuntaan ja iltapäivisin pois, eli jos teet ns. normaalia työaikaa,a pääset aina ruuhkan vastaisesti. Kehä on aamuisin ruuhkaisempi länteen ja iltapäivisin itään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enemmän ruuhkaa on Helsingin suuntaan aamuisin ja iltapäivisin Helsingistä pois. Kehä 1 on varmaan ruuhkaisin osuus mutta todennäköisesti ajat aina vähän ennen ruuhkaisinta aikaa tai ruuhkaisimman ajan jälkeen. Tällä hetkellä liikennettä on paljon vähemmän kuin aiemmin.

Vierailija
4/4 |
07.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tosi paljon siitä, mihin aikaan kuljet. Itse kuljen noita molempia väärään suuntaan aamuisin, mutta todella aikaisin (kuuden, puoli seitsemän aikaan) ja vastaan tulee kyllä jäätävät ruuhkat, mutta pohjoiseen päin ei ole ongelmaa. Eikä tuohon aikaan kehälläkään mitään ruuhkaa ole. Mutta jos menet myöhemmin töihin, niin kehä voi olla ruuhkainen. 

Iltapäivällä, kun tulen ennen kahta Helsinkiin päin, on selvästi enemmän taas liikennettä. Miellän sen sellaiseksi iltavuorolaisten töihinmenoruuhkaksi. Ja kahden  molemmin puolin on kehällä paljon liikennettä, kun ilta- ja aamuvuorolaiset suhaavat ees taas. Mutta kyllä ne pahimmat ruuhkat on myöhemmin, kun toimistotyöläiset ajelevat töihin ja takaisin. 

Tässä on siis ratkaisevampaa oletko töissä 8-16 vai 6-14/14-22 tai 7-15/15-23. Lahdenväylä ja Tuusulanväylä ei ole sinulle ruuhkainen, koska kuljet ruuhkaa vastaan. Kehä I on se missä tökkii, jos on tökkiäkseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi viisi