Lue keskustelun säännöt.
En vaan tykkää näistä ns. paremmista tummista suklaista
30.05.2021 |
Mitkä on ainakin olevinaan laadukkaita. Minusta ne maistuu aina enemmän tai vähemmän kitkeriltä. Suklaan kuuluu olla makeata, suussa sulavaa. Tuore fazerin sininen on kyllä älyttömän hyvää.
Kommentit (6)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tyypillinen ylisokeroituja karkkisuklaita puputtava av-mamma marisee kuinka tumma suklaa on niin kitkerää, voi raukkaa.
Aika yleistä, ja kaikilla on makunsa. Jos hakuat vielä kokeilla jotain tummempaa, suosittelen appelsiinisuklaata. Appelsiinin maku tuo suklaaseen mukavaa makeutta ja piristettä. Esim. Foodinin appelsiiniraakasuklaa on hyvä.
Ainoa tumma suklaa josta tähän mennessä olen nauttinut on Lindt 85%. Se ei maistu hedelmäiseltä niinkuin 70% tumma suklaa. Kaksi palaa tosin riittää. Kunnon herkutteluun kyllä aina maitosuklaata, toi tumma on niinkuin korvikehoitoa sokerinistille ;)