Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi joku ihminen ei osaa kuunnella toisten mielipiteitä?

Adef
26.05.2021 |

Ei kuuntele toisia, ei osaa keskustella, sopia asioita asiallisesti. Seuraan sivusta yhtä juttua ja siinä yksi ei osaa käyttäytyä. Eikö uskalla kohdata oikein asioita mitä voi tulla vastaan vai mistä johtuu? Ikää on ja elämää elänyt, joten taitaa olla vaikea luonne.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisko olla kyseessä provosoituminen, sitä on nyt ollut liikkeellä kaikkialla. 

Vällillä tuntuu, että ei ole enää keskustelua, vain kinastelua. Toisen esittämä näkökulma tai ratkaisuehdotus koetaan hyökkäykseksi tai henkilökohtaisen sodankäynnin aloittamiseksi. Ei kuunnella toista, tärkeämpää on vastustaa toista, olla erimieltä ja vielä päälle näpäyttää toista ilkeästi täysin asiaan kuulumattomasta asiasta, jos ei muuta keksitä. 

Keskustelu on ikään kuin oman näkökulman aggressiivista puolustamista, vaikka toinen osapuoli ei olisi edes lyttäämäässä mitään vaan tarkoitus olisi keskustella eri vaihtoehdoista. Silloin keskustelu on mahdotonta, ja viisaampi lopettaa sen. Tosin silloin provosoitunut tai keskustelutaidoton kuvittelee voittaneensa, vaikkei mitään kilpailua ollutkaan.

Vierailija
2/2 |
26.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saman asian olen minäkin huomannut. Mutta ilmiönä tätä on ollut jo huomattavasti pidempään.

Ehkä me suomalaiset olemme niin sulkeutuneita. Ja vähän erakkoluonteisia ja metsäläisiä.

Tai sitten enemmän ja liikaa introvertteja.

Mutta itse asiassa somessa, (se, minkä olen merkille pannut), sitä todella vuorovaikutuksellista, toista kuuntelevaa ja erilaisia näkökohtia huomioonottavaa ja positiivista keskustelua ei ole oikeastaan olemassa lainkaan.

Itse asiassa some pitäisi lopettaa kokonaan. Turhakkeena, tai ainakin toimimattomuutensa takia.

Ellei sitten ihmiset ala muuttua merkittävissä määrin toisenlaiseen, positiisempaan suuntaan. Se voisi ehkä heijastua keskustelukulttuuriin ja sen muuttumiseen kehittyneemmäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla