Teutonian Rockyt??
Onko kenelläkään kokemusta em. yhdistelmistä vauvalle???
Sekä hyvät että huonot kiitos tähän pinoon!!!
Kommentit (5)
kaverilla on rockyt, meillä mistralit. Aika samanlaiset ne on peruskäytössä. Melkein ainut ero on se heittoaisa (ja kiinteä istuin). Rockyissa käännetään koko istuin, kun halutaan vaihtaa suuntaa.
Meillä se heittoaisa on ja mielestäni se on " perusedellytys" , kaveri taas ei ole kokenut tarvitsevansa... En minäkään vaunuvaiheessa tarvinnut, mutta ratasikäistä on mukava käännellä säiden mukaan nenä/selkä menosuuntaan, saa suojaisampaa kyytiä jos siltä tuntuu...
Mutta siis parasta näissä sopivan kokoisissa kärryissä on pitkäikäisyys. Ne on hyvät vaunut vauvalle ja tarpeeksi kevyet ja näppärät ratasikäiselle. Niitä voi oikeasti käyttää koko ratasiän (rattaathan ne oikeasti on). Isot yhdistelmät kuitenkin käytännössä vaihtuu pienempiin rattaisiin (ja taas palaa rahaa). Minäkin liputan teutonian kantokassin puolesta. Se on mainio kesä- ja talvivauvoille!
Mistralit on jousitettu paremmin kuin Rockyt, mutta jos ei kaipaa samanlaista jousitusta kaikkiin pyöriin, niin Rockyt ovat aika lailla samanlaiset kuin Mistralitkin.
Kaverin 2v3kk vanha nukkuu kaikki päiväunensa edelleen Rockyissä, joten makuutilaa on:) He eivät käytä myöskään matkarattaita, vaan Rockyt ovat ajaneet asiansa ihan vauvasta saakka joka tilanteessa. Ja tietysti pehmeällä kopalla:)
Meillä on Rockyt ilmakumipyörillä ja pehmeällä kantokassilla ja niillä on menty jos jonkinlaisia metsäpolkuja ja talsittu lumisohjossa. Ovat suht kevyet ja näppärät ottaa mukaankin. Ostaisin samat rattaat jos nyt tekisin ratasostoksia!
Meillä on ollut käytössä Emmaljungat, saksalaiset tuplat, Gesslein Trekkingit ja nyt Teutonia Rockyt.
Näistä kaikista ihan ylivoimaiset ykköset ovat nämä Teutoniat.
Emmaljungat oli kolhot ja isot, kasattuna auton tavaratilaan ei sitten juuri muuta mahtunutkaan. Muutenkin niissä oli monta asiaa joista en pitänyt, mm. kuomu oli outo ja makuutila kapea vaikka rattaat oli isot.
Tuplat oli seuraava harha-askel kun kuvittelin että 1 v 7 kk isosisko ei pärjää vielä ilman rattaita vaan kuinkas kävikään. Työntelin hitsin painavia tuplia lumisohjossa kun neiti joko käveli vieressä tai kulki pulkassa.
Gesslein Trekkingit ostimme käytettynä rattaiksi kakkoselle. Ne olivat kyllä hyvät rattaat mutta käytettyinä jo hiukan tiensä päässä. Niissä huonoa oli mm. saksalaisille tyypillinen turvavyö korvaamassa 5-piste valjaat ja ihmeelliset helposti kuluvat kankaat.
Kolmoselle ostimme Teutonia Rockyt. Mistraleita harkittiin mutta koska meillä oli Trekkingeissä ollut se heittoaisa enkä edes taaperon kanssa kokenut sitä kauhean tarpeelliseksi niin päätin että Rockyt riittää.
Ja ne plussat:
+ Menee kasattuna pieneen tilaan ja on kevyet nostaa autoon
+ Pehmeä tavarakori on minun mielestäni jopa parempi kuin se perinteinen kova koska joustaa ja kauppakassi on helpompi sulloa kyytiin. Korkeat laidat tavarakorissa estävät tavaroita putoilemasta. Emmaljungien kovaan tavarakoriin ei mahtunut sen enempää tavaraa ja siinä oli niin matalat laidat että kamaa putoili matkalle
+ Todella hyvät 5-piste valjaat
+ Pehmeässä kantokassissa on kunnolla tilaa myös topatulle talvivauvalle, samoin ratasosa on tilava
+ Tukevat ja vakaat, ei nitise eikä natise.
+ Myös ilmakennorenkaat on olleet hyvät vaikka niitä aluksi vierastin, eipä ole tarvinnut pumppailla ilmoja. Ilmakumit on kyllä kivemman näköiset.
+ Hyvä jarru verrattuna esim. noihin Gessleineihin
- Tavarakoriin on hiukan hankala laittaa tavaroita ellei jalkatuki ole ihan vaakasuorassa.
- Työntöaisan asennon säätäminen on näissäkin hankalaa, eli ne nappulat joista aisan asentoa säädetään jumii. Näin on ollut laita kaikissa muissakin kokeilemissani rattaissa. Meillä vuoden 2004 Rockyt joten saattaa olla tuotekehitystä tapahtunut.
- Tää on jo nipotusta mutta se työntöaisan " sateenkaari" kuviointi menee tosi nopeasti huonoksi :)
Meillä on v.2005 Rockyt pehmeällä kopalla ja kennopyörillä. Tässä muutamia plussia.....
+ Näppärän kokoiset
+ Helppo kasata
+ Menee kasattuna pieneen tilaan (ja kun irrottaa vielä pyörät, mahtuu ainakin meidän farkun perään pituussuunnassa eli toinen puoli tavaratilasta jää vielä muille tavaroille)
+ Kopasta saa kannen kokonaan pois (hyvä kesällä)
+ Säädettävä työntöaisa (taitaa tosin olla jo melkeinpä joka mallissa)
Keksin vain yhden miinuksen.....
- Pieni tavarakori (kauppakassi melkeinpä mahdoton laittaa, mutta sopii esim. vaippapakettien kuljetukseen)