Pitäisikö kaikissa Suomen kouluissa olla kerran viikossa kasvis ruoka päivä?
Kommentit (46)
En tiedä, mutta menen nyt laskemaan vesi liuku mäkeä
Espoossa tuo ollut normaalia ainekin 80-luvulta alkaen. Silloin ei tajuttu tehdä numeroa kun koulun keittiö tarjosi puuro, pinaattilettuja, kesäkeittoa jne. Puuro mehukeitolla ja pinaattiletut olivat kovasti suosittuja jopa. Nyt asiasta tehty poliittinen asia, kun aiemmin kyse ollut puhtaasti taloudellisista syistä.
Vähintään.
Monet kasvisruoat ovat herkullisia.
Ei niitä edes ajattele kasvisruokina, vaan maukkaana ruokana, esim intialaiset ruoat.
Kasvisruokapäivä yhteen.
Ja kyllä pitäisi.
Vierailija kirjoitti:
Kasvisruokapäivä on yhdyssana.
Yhdyssanojen oppiminen vaatii lihaa🐷
Jos kasvisruokapäivän on yhtenä vaihtoehtona liharuokaa, niin sitten on ok. Muuten ei. Pakottamalla ei saada aikaiseksi mitään muuta kuin kapinointia.
Minusta pitäisi myös olla sellainen päivä, jolloin tarjolla olisi vain eläinproteiinia eikä esim. salaatti olisi pelkästään kasviksista. Tarkoitan siis lihaperunalaatikon kaltaisia ruokia, joissa on perunaa, mutta se on ollut kosketuksissa lihaan ja salaatissa esim. kinkkusuikaleita ja juustoa.
Laitoskeittiöiden kasvisruoka=perunaa tai pastaa lihankorvikkeilla.
Syön sekaruokailijana enemmän ja monipuolisemmin kasviksia kuin mitä tuolla reseptillä koskaan.
Miksi lapsille pitäisi syöttää murhattuja eläimiä?
Jos kaikkina päivinä on vaihtoehtona kasvisruokaa, niin kasvisruokapäivänä vaihtoehtona on oltava lihaa sisältävää ruokaa.
Vierailija kirjoitti:
Jos kasvisruokapäivän on yhtenä vaihtoehtona liharuokaa, niin sitten on ok. Muuten ei. Pakottamalla ei saada aikaiseksi mitään muuta kuin kapinointia.
Mikä pakottaminen? Koulussa on joskus esim. kalaa tarjolla, vaikka kaikki eivät kalasta pidä. Pakotetaanko silloin kaikki kalansyöjiksi? Tänään lasteni koulussa oli ollut kebabbia tarjolla. Miksi heitä nyt pakotettiin?
Onhan niissä ollut jo useampi aikoja
Eikös näin ole ollut aina? Vai tarkoittaako se vegaanipäivää, ettei olis edes maitotuotteita käytetty siinä ruuassa?
Vierailija kirjoitti:
Miksi lapsille pitäisi syöttää murhattuja eläimiä?
Eläviä on hankala niellä?
Ei kun oikeasti, usein salaatin seassa on hämähäkkejä ja nilviäisiä.
Meidän koululla oli juuri kyselyssä tuo sama ylen vaalikoneesta tuttu kysymys. Luokanvalvojan tunnilla sitten keskusteltiin kyselyssä saaduista tuloksista. Oppilaat äänestivät, että kasvisruokapäivää ei haluta. Lisäselvityksensä sanoivat, että eivät mitään tofua ala puputtamaan, ei täytä, pitää tuoda eväät jne. Kun oppilaille kerrottiin, että koulussa jo nyt on se kasvisruokapäivä, oli tämä yllätys heille. Kasvisruokapäivä siis on ollu koulussa jo useamman vuoden. Pinaattiletut, porkkananapit, kasvistortillat ja ohrapuuro ovat erittäin suosittuja ruokia. Vähitellen on listaan tullut myös soijapataa (jota moni luulee chili con carneksi) ja papuruokia.
Kannatan ehdottomasti kasvisruokapäivää! Itse vastaavasti vietän lihapäivää kerran viikossa.
Kasvisruoka on hyvää ja terveellistä, myös ympäristölle ystävällistä. Lähinnä kysymys on siitä, että kouluissa voi olla kasvisruokapäiviä, ei niin että pitää olla. Asialla ei ole syytä politikoida mihinkään suuntaan, eikä tehdä siitä elämää suurempaa kysymystä, vaan koulun ruokahuolto osaa toimia asiassa harkintansa mukaan.
Pakottamalla harvoin onnistuu mikään jäämään tavaksi.