Muistatteko sen hetken ja tunteen kun luokkaretkellä saitte eväät ja pillimehun?
Kommentit (44)
En. Mutta yrjöltä maistuvan kesäkeiton muistan.
Muistan kyllä, bussin tavaratilasta ope ne otti esiin kun oli eväiden aika. Ja sitten Lintsille!
Hämärästi muistan. Matkattiin 300 kilometriä kuumassa bussissa Särkänniemeen. Sitä en muista, että kai me nyt jotain muutakin syötävää saatiin vaikka kuinka oli 80-luku ja kakarat rautaa?
Muistan, meidän koulun eväät oli mielestäni hyviä ja ruoka ylipäätään oli maukasta. Toki sitten lisäksi oli vielä omat herkut, karkkia, sipsiä ja sen sellaista. Bussimatkat oli melkeinpä retkien paras osuus.
Ja Linnanmäki lähestyi! Pussissa oli pyöreä lihis ja mehu ja varmaan joku omena.
Vierailija kirjoitti:
Muistan kun yrjösin bussiin.
Tämä, enkä sen vuoksi saanut matkan varrella välipalamehua ja eväsleipää! Ja arvata saattaa että olohan oli entistä huonompi. Vasta joitain vuosia myöhemmin opin että nimenomaan syöminen auttaa matkapahoinvointiin ainakin itselläni.
Muistan retkellä, että opettajan antaman pillimehun parasta ennen-päiväys oli mennyt aikaa sitten.
Meidän koulussa sai aina luokkaretkillä evääksi pari kinkku-juusto -sämpylää ja pari grandia, ja maut olivat aina appelsiini ja vadelma :)
Kyllä! Sitten kävimme syömässä Raxissa ja joka kerta joku söi niin paljon, että oksensi.
Grahampiirakka, pillimehu ja hedelmä.
Muistan yhden luokkaretken Porvooseen, käytiin Runebergin kotitalossa, mutta eväitä en muista ollenkaan. Kai meillä jotain on ollut?
Vierailija kirjoitti:
Meidän koulussa sai aina luokkaretkillä evääksi pari kinkku-juusto -sämpylää ja pari grandia, ja maut olivat aina appelsiini ja vadelma :)
Tämä siis kultaisella 90-luvulla. Sämpylät olivat vieläpä oivariinilla (voimariinilla) voideltuja. Itse en edes tuolloin syönyt lihaa, joten otin kiltisti kinkkusiivun pois sämpylän välistä ennen syömistä.
- 12
Lämmintä seisonutta pillimehua ja vähän nurpahtaneita voileipiä. Ei tainnut olla siihen aikaan bussissa jääkaappia, mutta eipä ollut ilmastointiakaan.
Olen joskus miettinyt, miten lapset selvisivät 2 dl pillimehulla ja/tai maidolla pitkänkin reissun. Ei otettu vesipulloa mukaan, en muista että pullovettä olisi juuri juotu ollenkaan 80-luvulla. Eikö meille tullut jano? Vai onko se sitten riittävä määrä juomaa lapselle?
Oi mitä muistoja. Muistan, että saimme jonakin vuonna äänestää, että kumpi, banaani vai omena. Retkieväs oli siis kinkkujuustosämpylä, trippi ja hedelmä. Jonakin vuonna sämpylän korvasi kylmä grahamlihapiirakka. Retkieväiden lisäksi suurimmalla osalla oli karkkia ja sipsiä ja limua eväänä bussissa ja bussikuski kuulutti monesti matkan aikana, että älkää roskatko bussia. Nuo bussimatkat olivat paras osuus jos luokkaretkikohde oli jokin tylsä paikka, kuten museo. n25v
Hei te, jotka muistatte vielä sämpylän ja pillimehun 10-50 vuoden takaa, mikä on teidän painoindeksi?
En millään pahalla kysy, mietin vaan millaisten ihmisten muistoissa ruoka on pääosassa.
Mä muistan, että eväät piti tuoda kotoa itse, 70-luvulla. Mulla oli kerran urheilupäivänä eväänä pari voileipää ja omena.
Muistan vain sen, että eväät olivat aina riittämättömät ja juotavaa olisi pitänyt olla enemmän. Ihan vettä olisi pitänyt olla saatavilla, mutta ikinä ei ollut, joten janossa oltiin.
En todellakaan muista. Minun luokkaretkiaikanani eväänä oli pari voilla voideltua leipäpalasta ja juomana oli patenttikorkillisessa vishypullossa maitoa!