Savottakämppien stand-up-koomikko
Juho Vihtori Nätti eli Nätti-Jussi oli Lapin savotta-ajan legendaarisin työmies. Hän päätyi monien kaskujen voimahahmoksi, vaikkei ollut mainittavan ansiokas metsätöissä. Hänen lahjansa oli taito kertoa tarinoita.
Mikko-Pekka Heikkinen HS
13.5. 6:00
KUN Nätti-Jussi kuoli kesällä 1964, Savotta-lehti kirjoitti uutisessaan:
”Hän teki työnsä kuten muutkin, eikä se hänelle sen suurempaa mainetta tuonutkaan. Sen sijaan hänen sananvalmiutensa on tullut kuuluisaksi ja se on synnyttänyt Nätti-Jussin juttuja, joita asianosainen ei itse ole koskaan kuullutkaan.”
Metsätyömiehen eli jätkän Juho Vihtori Nätin elämä on jälleen yksi osoitus tarinankerronnan voimasta. Nätti-Jussi paiski elantonsa Lapin savotoilla vertaistensa joukossa keskimääräisen työsuoritteen turvin, ainakin jos Savotta-lehteä on uskominen, mutta silti hänen maineensa levisi pitkin Suomea. Häntä kutsuttiin ”jätkien jätkäksi” ja ”ikijätkäksi”.
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000007974370.html