Harmittaa kun laitoin juristin asialle
Haimme sairaasta lapsesta omaishoidontukea. Kielteinen päätös tuli ja kysyin neuvoa lakimieheltä. Lakimies suositteli oikaisuvaatimuksen tekoa. No hän teki sen ja minä valtuutin. Nyt harmittaa kun asia varmaan viedään hallinto-oikeuteen jos tulee uudelleen kielteinen. En ehkä olisikaan jaksanut tällaista tässä kohtaa elämää. En ymmärtänyt mitä tämä juristin laitto asialle oikeasti tuo tullessaan ja tarkoittaa.
Onko kellään kokemuksia siitä, tuleeko oikaisuvaatimuksen jälkeen usein kielteinen vai myönteinen päätös? Tarviiko mennä sinne hallinto-oikeuteen?
Kommentit (2)
Savuton kirjoitti:
Harvoin nuo päätökset muuttuu. Turhaa ajan ja rahan tuhlausta
Onko näin? Jotenkin siinä kiukuspäissäni tein tällaisen ratkaisun. Olisi vaan itse pitänyt tehdä se oikaisuvaatimus eikä sotkea juristia tähän. Toki ainahan voin sanoa etten halua viedä tätä asiaa eteenpäin.
Harvoin nuo päätökset muuttuu. Turhaa ajan ja rahan tuhlausta
Elämää kannattaa elää eikä valittaa joka asiasta