Mies haluaa downshiftata
Asumme pk seudulle ja meillä on hyvät työt, no nyt mies haluaisi downshiftata lapsuuden kotipaikkakunnalleen keskelle ei mitään ja jatkaa maanviljelyä vanhempiensa tilalla.
Eihän tässä ole mitään järkeä.
Kommentit (9)
vaimo haluaa shoppailla miehen luottokortilla ilman downshiftauksen rajoitteita
Sinun ei juuri kannata vaihtaa paikkakuntaa. Mies taas saattaa viihtyä korvessa viljelemässä. Maaseutua on monenlaista, kaupunkimaista ja sitten periferiaa.
Mies haluaa toteuttaa haaveensa. Yksi elämä.
Ps. Jätä se sika (=sinut).
Vähän on tilan koosta ja kannattavuudesta myös kyse...
Mutta kovaa työtä (siis ihan oikeaa työtä) se on.
Jättäkää väliin...
Vierailija kirjoitti:
Vähän on tilan koosta ja kannattavuudesta myös kyse...
Mutta kovaa työtä (siis ihan oikeaa työtä) se on.
Jättäkää väliin...
Ajattelit, että se peltojen viljely on kovaa 24/7 työtä talvisin?
Jos unelmat eroavat noin rajusti toisistaan, kannattaa erota. Yleensä miehet downshiftaavat heittäytymällä yhteen muuton jälkeen pitkäaikaistyöttömiksi, jotka eivät osaa enää käyttää kodinkoneita eivätkä selviä kaupassa käynnin haasteista.
Ap:n tapauksessa downshiftaajan saa kätevästi ulkoistettua pois taloudesta, siipeilijämiehet lähtevät vasta käräjäoikeuden häätöpäätöksen jälkeen.
Downshiftaaminen on ehkä typerin trendisana ikinä. Miksi se että vaihtaa itselleen paremmin sopivaan elämäntapaan olisi ”down”? Sehän on up!
Pitäkää pieni kaupunkiasunto ja asukaa kahdessa paikassa. Aivan ihanaa olisi asua pientilalla.
Mun vaimo haluaa downshitata.