Miten teidän ekaluokkalaisten koulu on lähtenyt käyntiin?
Meidän pojalla eilen tunteen purkaus, kun hain iltapäiväkerhosta
ja ruvettiin läksyjä tarkastamaan.
Sanoi ettei ole kavereita välitunnilla ja välitunnit liian pitkiä.
Ja harmittaa kun kaikki eskari kaverit ovat toisella luokalla...
Ajattelin ottaa yhteyttä opettajaan ja kysyä jos luokan vaihto kavereiden kanssa samaan luokkaan onnistuisi? Vai olenko liian hätiköivä?
Kommentit (4)
Meidän poika aloitti koulun vähän pitemmällä kuin omassa lähikoulussa ja ei tunne ketään siellä. Ihan iloisella mielellä on vielä. Välitunnit taitaa olla ne pelottavimmat kun aina ei löydy kaveria. Mutta kun menee ip kerhoon toivon, että tutustuu paremmin muihin poikiin. Ei ole ainakaan vielä mitään negatiivista koulusta sanonut. Luulisin, että kun koulu vuosi etenee niin eiköhän sieltä ainakin yksi kaveri löydy.
Meidän poika oli eskarissa kauempana (ei päässyt lähieskariin) ja kaikki pihakaveritkin joko menivät eri kouluun tai ovat vanhempia joten ei tuntenut ketään luokaltaan ennestään.
Ei ole ainakaan vielä turhautunut siihen ettei kavereita heti ole. Tosin meidän poika tais tottua siihen jo eskarissa kun toiset olivat jo tuttuja keskenään ja meidän poika oli uusi eikä saanut heti kavereita. Mutta kyllä ne pian ystävystyvät. Usko pois. Varsinkin pojat kun tykkäävät leikkiä isommissa porukoissa niin harvemmin joku jätetään kokonaan pois leikeistä.
Toisaalta jos poikasi ottaa asian kovin raskaasti niin puhu opettajan kanssa niin se auttaa ystävystymään. Tosin mä ymmärsin et ekaluokkalaisten opettajat tekevät niin automaattisesti.
mutta ottaisin yhteyttä opeen. Hän kai osaa sanoa jos jotain voisi/pitäisi asialle tehdä. Parikin päivää yksin koulun pihalla on piiiiitkiä.