Oletteko ikinä olleet lomalla työuupumuksen takia?
Koronan mukana elämääni tuli niin paljon muutoksia tämän vuoden aikana, että nyt tuli stoppi enkä jaksanut mennä enää töihin.
Olen päänsäryn ja niskajumin takia sairaslomalla, mutta esimiehelle kerroin todellisen syyn. Tietävät sen myös työterveydessä. Päänsärky on luultavasti vain pitkittyneen uupumuksen oire.
Olen melko tyytyväinen elämääni muuten, mutta työmotivaatio on ollut kateissa jo aika pitkään. En vain yksinkertaisesti jaksa.
Työni on kaiken lisäksi hyvin matalasti palkattu (=en käy töissä rahan takia), työilmapiiri on muuttunut ankeaksi (=valtaosa etätöissä ja läsnäolevat väsyneitä), esimies kiireinen eikä kovin kiinnostunut ainakaan mun työasioista. Lisäksi asiakkaat ovat tavallista tympeämpiä ja tuntuu siltä, että minä, entinen tunnollinen ja ahkera tyyppi, käyn töissä täysin turhaan ilman minkäänlaista kiitosta.
Etätyö ei ole valitettavasti itselleni mahdollinen. Sillä välttyisi monelta pieneltä hommalta.
Tarkoitus on olla kotona ensi viikko. Lääkäri ja psykologi varattu ja pelkään että toteavat masennuksen (jota mulla ei mielestäni ole), tarjoavat ehkä jotain lääkitystä ja kallista terapiaa.
Oikeasti haluaisin vain saada työmotivaationi takaisin, hiukan kiitosta ja kannustusta edes jostain suunnasta ja sen fiiliksen että työlläni on jokin merkitys.
Luultavasti työpaikan vaihto tai opiskelu on edessä, jos ei muu auta.
Oletteko uupuneet?
Mikä auttoi?
Viestini on varmasti täynnä itsesääliä ja huonoa asennetta, joten en kaipaa mitään ylimääräistä "negaa" tänne. Kiva jos joku kertoo kokemuksiaan ja muuta sellaista.
Kommentit (12)
Minulle tuli myös kova päänsärky. Sain pari päivää saikkua. Mut eihän se oikein auta...
Vuoden loma masennukseksi katsotun uupumuksen takia. Sitten kuntoutustuelle ja aikanaan eläkkeelle.
Olen ollut sekä muutaman viikon saikulla että myös muilla perusteilla myönnetyllä vapaalla. Vasta se kuukausien poissaolo työelämästä ja se, että ei tarvinnut palata sinne vanhaan, kamalaan paikkaan, mahdollisti toipumisen.
Olen käynyt lähellä työuupumusta. Lähtökohtaisesti rikkinäiset projektit ja huono ilmapiiri. Lepo korjasi akuutin tilanteen mutta se sai miettimään mikä on tärkeintä elämässä.
Työuupumuksesta tai siis masennuksesta joka johtuu työuupumuksesta sairauslomalla 3.5 kk ja nyt täytyy käyttää vuosiloma toipumiseen kun kuulemma olen työkykyinen...
Vähän samantapainen tilanne meneillään. Teen työtä tiimissä jossa osan porukasta työ on näkyvämpää ja sitten on meitä joiden työ on ikään kuin näkymätöntä niin kauan kuin hommat hoituu. Kehuja ja selkääntaputuksia ja aplodeja ja pusipusia jaellaan tiimin whatsapp-ryhmässä ja viikkopalavereissa jatkuvasti tuossa tietyssä ringissä, mutta meidän muiden monesti verraten suurtakaan työpanosta ei noteerata käytännössä lainkaan, aivan kuin olisimme tosiaan näkymättömiä.
Tilanne on alkanyt syödä miestä ja naista ja päitä ns. tippuu, itsekin olen ihan viittä vailla saikulla.
Olin lähes vuoden sairaslomalla uupumuksen takia vaikka en ollut edes töissä.
Influenssan jälkeen 7 vuotta sitten. Kauhea väsymys ja palasin jo 4 viikon sairasloman jälkeen töihin, vaikka olin edelleen kipeä.
Olo ei parantunut ja muutaman viikon jälkeen jäin uudelleen sairaslomalle uupumuksen takia. Esimies irtisanoi minut sillä perusteella että työuupumus ei oikeuttanut poissaoloon. No toisaalta oli ihan pelastus, että pääsin ko firmasta pois.
Paranin kevään aikana ja sain paremman työpaikan. Influenssa jätti kuitenkin sellaiset jäljet, että en edes selviytyisi edellisestä työstäni.