Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Elämä on välillä niin epäreilua :(

17.08.2006 |

Eli meille suotiin ihana pikku prinssi 3.ICSI:n tuloksena joulukuussa 3,5 vuoden pitkän odotuksen jälkeen. Vaikean endoni takia raskautumismahdollisuuksia ei luomuna juurikaan ole. En uskaltanut asiaa " hehkuttaa" (liekkö vaisto sanonut?), mutta meille suotiin luomuplussa kesäkuussa. Yhdet menkat ehtivät olla imettämisen lopettamisen jälkeen. Raskautta seurattiin ultralla useaan otteeseen, koska kierron pituutta ei voitu tietää. Toiveita eläteltiin, mutta pikkuisen sydän vaan ei jaksanut ruveta sykkimään. :( :(



Raskaus oli ihan oikeassa paikassa, mutta oli pysähtynyt rv:lle 6+1. Eilen vasta sain lääkkeellisen keskeytyspäätöksen. Oikeasti viikkoja olisi nyt jo 11+4, LA olisi ollut 5.3. Eilen sain saikulla ekan lääkkeen ja halusin tehdä tyhjennyksen kotona. Tänä aamuna laitoin kaks emätintablettia, joiden pitäisi käynnistää supistukset. Tyhjeneminen pitäisi tapahtua 4-6tunnin aikana. Mieluummin olen kotona kun makaan sairaalassa. Sanoivat, että saan olla kotona, jos en oo kovin herkkä ja pelokas ihminen. Tässä odottelen kipuja, mut ei ainakaan vielä oon hirveitä ollu. Panadol taitaa onneks auttaa. Pahin on kuitenkin vielä edessä. Vuoto onneks alkoi, joten se on hyvä merkki. Täytyy vaan toivoa, että tämä onnistuu ja kaavintaa ei tarvittaisi.



Kyllähän sitä miettii, että miksi piti käydä näin?? Luulis, että lapsettomuusajassa olisi ollut jo tarpeeksi kärsimystä, mutta ei. Huomaan kyllä itsessäni, että jollain lailla oon " kovettunu" näiden pettymysten suhteen. Satuttaahan tämä mielettömästi, mutta Atte antaa kovasti voimia jaksaa eteen päin. Jotenkin tuntuu, että negat epäonnituneitten hoitojen jälkeen tuntuivat paljon pahemmilta. Onhan tässä nyt positiivista se, että meillä on näköjään mahdollisuus onnistua myös luomusti. Tästä päivästä kun pääsee, niin eiköhän se pikku hiljaa rupea helpottamaan. Aika parantaa tämänkin haavan... Toisaalta on nyt huojentunut olo, kun epätietoinen odotus päättyy.





Surun murtama Hansuliini

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tässä voi muuta lohduttaa, kuin toivoa että tyhjennys käy nopeasti ja kivuttomasti ja kunnolla, ettei tarvitse jälkikäteen kaapia. Yritä jaksaa! Juo rautayrttiteetä (verbena) jos sitä löydät, auttaa supistelemaan. Voimahalaus!

Vierailija
2/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se tosiaan vaan niin epäreilua, olen todella sanaton.



Jaksamista ja elämänilona Sinulle lähettelee

taavi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Olen Hansuliini niin pahoillani tapahtuneesta!! Elämä todellakin on välillä niin epäreilua, että pistää ihan vihaksi :(



Uskon, että on kivampi olla kotona kuin sairaalassa tuossa tilanteessa. Miten, lähtikö tyhjennys käyntiin 4-6 tunnin kuluessa tableteista?



RUTKASTI VOIMIA & HALEJA lähtee täältä sinnepäin!!



Koitahan jaksaa, Ystäväiseni:)



Tsemppihalauksin: Je_Ni

Vierailija
4/6 |
18.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän todellakin tunteen.



Ei riitä, että joutuu turvautumaan lapsettomuushoitoihin niinkin luonnollisessa asiassa kuin lapsen teossa. Sitten pitää vielä kokea se kamala asia, keskenmeno. Ja vielä niin, että toinen raskaus onkin luonnon ihme. Elämä ei todellakaan ole reilua.



Meilläkin tapahtui luomuihme, mutta vauvasta tulikin enkelipoika 09/05 km rv 17+5 (tulehduksen takia) km:sta tulee ensi kuussa tasan vuosi. Eikä uutta luomuihmettä ole kuulunut :O( Helmikuussa tehtiin toinen IVF lyhyellä kaavalla, ei onnistunut se.

Nyt syyskuussa alkaa sumuttelut viimeiseen hoitoon julkisella puolen, joka tehdään ISCI:nä pitkän kaavan mukaan, jos mahdollista. Sit jos ei onnistu, niin seuraava vaihtoehto on yksityiselle meno tai hyväksyä se, että toista lasta ei tule :O/



Osanottaen, caliendre ja 2,5 vuoden yrityksen tuloksena IVF-poika Mikael 2,5v





Vierailija
5/6 |
18.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä on todellakin toisinaan niin epäreilua.

Vierailija
6/6 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyhjennys meni hyvin..." tavaraa" tuli ainakin niin paljon, että suuresti ihmettelen jos sinne jotain jäi. Kovia kipuja ei ollut kuin puolen tunnin ajan, mut Panacod niihinkin sitten auttoi hyvin. Onneks valitsin kotikonstin...ei verimäärä eikä kivut pelottanu, joten ihan turhaan olisin mennyt saikulle ja maksanu polimaksun. Jälkitarkastus on 13.9.



Nythän tässä lääkärin mukaan olisi hyvä odotella yhdet menkat, jotta raskauden kesto olisi sitten helpompi laskea jos suodaan uusi luomuylläri. Vai, että ehkäisy kehiin......eipä taida tulla kauppoja Kyllä saa vaavi tulla jos on tullakseen!! Sitä vartenhan ne nykyajan aparaatit on, että pystyy raskauden keston määrittämään.



Ei oo tullu koneella viikkoon hirveesti poikettua...tauko on tehnyt ihan hyvää. Jotenkin on nyt ollu tosi helpottunu olo...ja ajatellaan positiivisin mielin tulevaa. Liekköhän millaset mahikset raskautua keskenmenon jälkeen uudelleen? Kyllähän tää on tosi huippu juttu, kun meille endolaisillekin suodaan luomuplussia.



Hansuliini