G: Minkä ikäisenä lapsesi aloitti(vat) hoidon?
Minkä ikäisenä lapsesi aloitti(vat) hoidon? melkein 5v ja 3v.
Millaisessa hoitopaikassa? Sisarusryhmässä, 12 lasta
Miten alku sujui, entä myöhemmin?-
Miksi lapsi meni hoitopaikkaan? Lähden kouluun
Olitko jälkikäteen tyytyväinen ratkaisuusi?-
Vastasin silti :)
Kommentit (13)
Eka pph:lla, toka ryhmiksessä. Hoidon aloitus sujui molemmilta oikein hienosti, ei ole koskaan kaduttanut. Ensimmäinen lapsi meni minun opiskelujeni takia osapäivähoitoon, toinenkin opiskelujen ja töiden takia.
Uskon että olisi oppinut sosiaalisemmaksi jos olisi ollut hoidossa. Kuopus aloitti hoidon 3-vuotiaana, yksityisessä päiväkodissa. Missään vaiheessa ei mitään ongelmia. Pääsyy, että laitoin nuoremman lapsen päiväkotiin oli juuri se, että harmitti niin tuon esikoisen vuoksi. Ja kyllä, olen ollut erittäin tyytyväinen, että oli pk:ssa. Nyt menee kouluun, ja pk-ajat valitettavasti ohi :(.
Minkä ikäisenä lapsesi aloitti(vat) hoidon 1v8kk ja 1v6kk
Millaisessa hoitopaikassa? päiväkoti, 12 lasta ryhmässä
Miten alku sujui, entä myöhemmin? alkua aina hankalaa, lopussa kiitos seisoo
Miksi lapsi meni hoitopaikkaan? menin töihin
Olitko jälkikäteen tyytyväinen ratkaisuusi? olisin ollut kotona siihen kun lapsi 2v jos rahallisesti olis ollut ok
Millaisessa hoitopaikassa?
*Molemmat olleet ekan vuoden 12lapsen ryhmässä, esikoinen jäi sen vuoden päästä mammalomalle ja palasi hoitoon vasta esikouluun, kuopus siirtyi 17lapsen ryhmään. Päiväkodissa siis molemmat.
Miten alku sujui, entä myöhemmin?
* Alku sujui tosi hyvin, ilman itkuja ovat jäänneet ja olleet reippaita ja innokkaista kaikista päivähoidon kavereista ja viriketoiminnasta (molemmat olleet kerhossa ennen päivähoitoa). N puolen vuoden kuluttua kummallekin tuli "takapakkia" eli päivähoitoon ei olisi halunneet mennä, siellä on tylsää jne eli varmaan se uutuudenviehätys meni. Tätä kesti pari viikkoa, sitten meni ohitse ja tykkäsivät taas kovasti olla hoidossa.
Miksi lapsi meni hoitopaikkaan?
*Lähdin töihin hoitovapaan lähetessä loppuaan. Ihan taloudellinen ratkaisu meillä.
Olitko jälkikäteen tyytyväinen ratkaisuusi?
*olen ollut 100% tyytyväinen että lapsen on saanneet olla kotona näinkin pitkään, kun suurin osa tuttavista tuntuu palaavan töihin vauvan ollessa vuoden. En kadu pätkääkään, lapset ovat tasapainoisia ja tyytyväisiä. Oma ura ei kauheasti kärsinyt vaikka olin yhteensä melkein kuusi vuotta kotona, työeämään palattuani sain nopeasti muut kiinni "kehityksessä", onneksi oli vakipaikka minne palata niin ei stressiä työnhausta.
ohan okmeni
avoimessa päiväkodissa tosin olivat jo vauvoina
Molemmat lapset 7 kk iassa
Pieni yksityinen päiväkoti
Esikoisen kanssa alku oli kieltämätta hankala, mutta loppujen lopuksi viihtyi aivan mainiosti
Toisen kanssa on alusta asti mennyt hienosti.
äitiysloma loppui
Olen tyytyväinen. Toisaalta olisi ollut ihan kiva olla kotona hieman pidempään, mutta hyvä myoskin näin.
Lapset ovat iloisia, sosiaalisia ja luottavaisia.
Millaisessa hoitopaikassa? päiväkodissa, eri ryhmissä
Miten alku sujui, entä myöhemmin? pääasiassa hyvin, nuorempi oli vähän yksinäinen
Miksi lapsi meni hoitopaikkaan? jatkoin opiskeluja
Olitko jälkikäteen tyytyväinen ratkaisuusi? olin, oli hyvä olla lasten kanssa noinkin pitkään kotona. Saatiin myös järjestettyä ettei tarvittu hoitoa joka päivä.
tarhassa, ensimmäiset 2,5 kk puolipäiväisenä. Meni hyvin, olen tyytyväinen.
menivät päiväkotiin. Hyvin on sujunut alusta asti. Nyt hoidon aloituksesta on 2 v.
- Olivat 3- ja 4,5-vuotiaat
- päiväkodissa eri ryhmissä
- vanhempi viihtyi heti ihan hyvin, nuorempi itkeskeli perään pari viikkoa, ihan hyvin viihtyivät koko päiväkotiajan, tosin eivät ikinä kaivanneet päiväkotiin
- lähdin opiskelemaan
- kyllä, oli ihanaa olla pitkään kotona, mutta myös oma elämä tuli tarpeeseen ja opiskelijana sain pidettyä lasten hoitoajat kohtuullisina. Opintojen jälkeen olen tehnyt osa-aikatyötä. Nyt nuorempi menee jo kouluun.
Aloittavat juuri hoidon vuorohoitopäiväkodissa (n. 3 päivää vko)
En tiedä miten tulee sujumaan, itseäni pelottaa
Lähden töihin
En tiedä onko ratkaisu hyvä, uskon niin kuitenkin
Iso vuorotarha, aloitti koska menin töihin. Tein aluksi ositettua työaikaa. Kaikki meni tosi hienosti, myös yöhoito. Oli just oikea ikä aloittaa ennen isompia uhmailuja.
Millaisessa hoitopaikassa?
Miten alku sujui, entä myöhemmin?
Miksi lapsi meni hoitopaikkaan?
Olitko jälkikäteen tyytyväinen ratkaisuusi?