Miten löytää lapselle tai nuorelle uusi harrastus?
Hei, olen tämmöinen perus Keravalainen puupää mutta sen tiedän, että miten löytää harrastuksia perheen pienemmille ja niille nuorisoille. Seuraavaksi näät vinkkejä joita kannattaa tehdä järjestyksellä, ja huolella.
Vinkki 1: Kysy häneltä itseltään mitä hän tykkää tehdä vapaa ajalla tai muualla.
Vinkki 2: Jos huomaat että hän tykkää piirtää ja hän on loistava siinä, niin voit kysyä jos hän haluaisi aloittaa taiteen tai piirtämisen. Myös jos hän tykkää liikkua, niin kannattaa laittaa vaikka esim. Jalkapalloon, yleisurheiluun.. jne. Ja jos hän on hyvä uimaan tai luistelemaan niin sitten tiedät mitä tehdä :) jne.
Vinkki 3: Jos lapsi tai nuori ei itse tiedä mihin menisi harrastamaan, hänen kannattaa kokeilla kaikkea, ja siten hän saa selville mistä itse tykkäsi/tykkää.
Vinkki 4: Tehkää oma perhe harrastus, jossa joka viikko tai päivä kokeilette JOKA IKISTÄ liikunta, tai muuta harrastusta. (Koittakaa kokeilla mahdollisimman monta lajia) vähän pientä haastetta ;)
Vinkki 5: Jos hän ei halua harrastaa mitään missä on kavereita tai ei tuttuja, niin kannattaa sanoa hänelle että hänen pitää silti liikkua vaikka ei harrastaisikaan. Käykää vaikka lenkeillä jne.
Siinä oli muutama vinkki. Kertokaa lisää jos tulee mieleen. Mutta KETÄÄN lasta tai nuorta EI saa p.a.k.o.t.t.a.a harrastamaan mitään lajia jos hän ei ITSE halua. Annetaan lasten ja nuorten olla omia itsejään.❤️ Kiitosta. Moimoi!