K-Raudan takakannessa hyvä talopaketti 59.335 euroa
5 h + keittiö ja tosi hyvä pohjaratkaisu. Osaako kukaan sanoa, mikä tulee tuon (tai vastaavien) talopakettien todelliseksi hinnaksi? Toinen mokoma rahaa päälle ei taida riittää? Jos jollain on kokemusta tai tietoa, niin olisi hauska tietää:)
Kommentit (13)
Oma talopakettimme , joka oli hinnaltaan aika tasan 60 000e, tuli kaiken kaikkiaan maksamaan 189 000e. Rakensimme pikkaisen syrjään, jotta säästämme tontin hinnassa. Mies oli kavereiden kanssa tekemässä jatkuvasti. Rahaa saa noihinkin uppoamaan niin paljon kuin itse haluaa. Jos haluaa tehdä joitakin muutoksia jne. Tarkkaa summaa on kenellekkään vaikea sanoa.
Vastaavasti keittiöremonteissa sääntö kuuluu " tuhat euroa per metri"
Mihin ihmeeseen sitä rahaa sitten enää menee?
valmistalot on sitten asia erikseen.
JOS toimitus tapahtuu kaikki suoraan tehtaalta, niin rahdille saattaapi etelä-Suomeen hieman tulla jo hintaa, Omatalon tehtaat nimittäin sijaitsevat Ylä-Savossa Sonkajärvellä..
Mutta kysykää niitä todellisia kustannuksia K-raudasta, muistakaa kysyä rahdin hinta paikkakunnallenne. Ja toinen mikä kannattaa ottaa selville, niin paikallisten maanrakennusurakoitsijoiden hinnat (liittymien teko, perustuksiin tarvittavat aineet) ja vertailla niitä.
Vierailija:
Mihin ihmeeseen sitä rahaa sitten enää menee?
Tarvitset tontin, on hoidettava lupa-asiat kuntoon (lupapaperit maksavat), on hoidettava viemäröinti, sähköliittymät, maksettava kaikenlaisia veroja. Eniten rahaa menee rakentamiseen. Meilläpäin pelkästään vanhan remontoiminen maksaa 50 euroa tunnilta kun kaksi miestä tekemässä, eikä edes asuta Helsingissä. Rakentaminen on varmaankin vielä kalliimpaa. Ja on paljon töitä joita ei voi tehdä itse, kuten sähkö- ja viemäri- ja lvi-työt. Näille kaikille voit laskea tuntipalkaksi useampi kymmenen euroa. Ja jos pari miestä tekemässä, talon tekoon saattaa kulua koko talvi/kesä.
Myös isojen työkoneiden vuokra maksaa, jopa satoja euroja päivässä. Voit joutua vuokraamaan koneen muutamaksi päiväksi.
Jos maalautat talon ulkopuolisella, työhön menee maaleineen päivineen noin 3000-5000 euroa. Jos teet itse, selviät halvemmalla, mutta maalit ovat kyllä kalliita.
mutta näinhän se ei oikeastaan ole. Kaivinkoneen hinta saattaa vaihdella 1-5¿/h, se on kyllä tosi, mutta suurempi asia onkin sitten koneen siirto, jota harva ottaa huomioon. Jos naapuri tontilla on töissä kone, jonka tuntihinta on 60¿ ja kaupungin toisella nurkalla kone jonka hinta on 55¿ ei todellakaan kannata ottaa sitä halvempaa. Siirto tontille maksaa 100-150¿ ja siinä vieressä olevasta koneesta sitä ei tarvi maksaa. Uusilla alueilla on yleensä aina heti useampi urakoitsija töissä, niistä kannattaa vähän kysellä, kuka on luotettava ja ottaa se, siinä säästää eniten.
Oma mieheni on kaivinkoneurakoitsija ja usein nauretaan hölmöille hinnan kyselijöille. Yksi otti 1¿ halvemman koneen ja hävisi siinä 300¿ kun käytti kauempaa ottamaansa konetta kolme kertaa tontilla, omamme ja parin muun urakoitsijan koneet oli ihan siinä vieressä, mutta olivat todellakin sen 1¿ tunnilta kalliimpia.
Vierailija:
Ja toinen mikä kannattaa ottaa selville, niin paikallisten maanrakennusurakoitsijoiden hinnat (liittymien teko, perustuksiin tarvittavat aineet) ja vertailla niitä.
Ja koneen siirto ei välttämättä ole noissa hinnoissa, senkin tiedän. Eli riippuu urakan kestosta, mikä vaihtoehto on halvin. Ja toisekseen, itse ainakin valitsisin ennemmin sellaisen luotettavan yrityksen joka tekee työnsä hyvin, kuin sellaisen, jonka työn laatu on huonoa. Ja jos tietäisin, että millä yrityksellä on noin amatöörimäinen suhtautuminen asiakkaisiin, niin sen yrityksen palvelut jättäisin väliin.
jos tekee sisätyöt ja joitain ulkohommia ja perustukset itse noin kolminkertainen hinta, muuten neljä tai jopa viisin kertainen. Ammattimiehet maksaa ihan sikana!!
oma mielipiteeni kyseisestä talosta on hieman sekava, miksi ei toisesta vesssasta käyntiä sauna osastolle, näyttäis olevan joku lasiseinä..? haluavatko kaikki nykyään kulkea saunaan kodinhoitohuoneen läpi? outoa
Tälläkin hetkellä oma mieheni on erään toisen urakoitsijan jälkiä korjaamassa (ettei vain olisi sinun ukko ollut siellä lääppimässä). Meillä ei koneet kyllä juuri omakotitalojen pohjia ole tänä kesänä tehneet, kun on hiukan isommat savotat työn alla, ettei pikkukeikoille ole edes aikaa. Mutta kyllä ollaan naurettu, kun hölmöt uudet rakentajat juoksee halvimman hinnan perässä.
Talon pohjan kaivaa päivässä, sisäpuolen täyttö on iltakeikka ja pihaan ei päivää mene. Siinä ei todellakaan kannata siirtoja maksaa jos säästöä haluaa.
tuskin muutenkaan kilpailijoita olisivat ukkomme keskenään). Ja amatööreistä, luulisi että 25 vuotta alan yrittäjänä on opettanut jo oikeat toimintatavat (jos jälki olisi huonoa, tämän kokoisella paikkakunnalla olisi konkurssi ollut edessä ajat sitten).
Mutta: toivottavasti miehesi sentään on joskus kuullut siitä, että " Asiakas on aina oikeassa" . Jos asiakasta haukkuu tyhmäksi, niin liekö nyt niin ihmekään, että hän valitsee toisen firman hoitamaan hommat? Ei minun mielestäni ainakaan. Ei kovin pitkälle yrittäjänä pötki, jos ei pikkuisen ymmärrä nöyrtyä hänen edessään, joka leivänkin taloon tuo (=asiakas, jos nyt et ymmärrä).
t. 10, asiakkaat huomioivan yrittäjän vaimo :)
hölmöt on niitä jotka ei osaa vertailla todellisia hintoja ja ottaa kaikka huomioon (vaikka juuri noita siirtomaksuja)
Itse tehtiin avustavia töitä. Mutta ei niihin palkkoihin nyt ihan järjettömiä mennyt, ehkä noin 15 000 euroa kaiken kaikkiaan.