Äitini haluaa, että 50 vuoden takainen vääryys korjataan, eikö ole vähän myöhäistä?
Äitini vanhemmat antoivat pojalleen kesämökin jo elinaikanaan. Sitten molemnat vanhemmat kuoli ja pesä jätettiin jakamatta, kunnes 10 vuotta sitten talo myytiin ja rahat jaettiin. Jotain meni kuitenkin väärin ja 80v äitini haluaa, että asiat korjataan ja soittelee vihoissaan sukulaisille. Sanokaas nyt, onko tässä järkeä.
Kommentit (5)
Olisiko kyse siitä,että äitisi mielestä tuo mökin saaminen olisi pitänyt huomioida ennakkoperintönä osituksessa niin, että äitisi olisi saanut enemmän talon myyntihinnasta kuin veljensä? Mökille olisi pitänyt määrittää oikea arvo.
Ehkä kannattaisi muidenkin myöntää, että jotain meni väärin. Äitisi ei ole kokenut tulleensa kuulluksi ja voi olla, että se tässä nyt raastaa eniten, ei menetetyt massit.
10v on liian pitkä aika hakea tuollaiseen(kaan) oikaisua. Eli mamman olisi pitänyt saada suunsa auki silloin aikoinaan.
Vierailija kirjoitti:
Olisiko kyse siitä,että äitisi mielestä tuo mökin saaminen olisi pitänyt huomioida ennakkoperintönä osituksessa niin, että äitisi olisi saanut enemmän talon myyntihinnasta kuin veljensä? Mökille olisi pitänyt määrittää oikea arvo.
Mutta ei puuttunut asiaan perunkirjoituksessa, eikä 10 vuotta sitten perinnönjaossa. Ja ovat isäni kanssa eronneet 30 vuotta sitten, vaikuttaisi siihenkin ositukseen. Ja miten määriteltäisiin mikä oli mökin arvo 50 vuotta sitten??
Ap
Ei ole järkeä. Osa ihmisistä vanhenee seesteisesti ja rauhallisesti. Osa taas vanhoja katkeruuksia ja vääryyksiä muistellen.