Muistatteko kun kerroin siitä konkreettisesta pisteestä?
Ette voi muistaa, koska en kertonut sitä juttua XDDDDD Mainitsin vain ohimennen.
Niin, nyt jaksan kertoa mikä se konkreettinen piste oli.
Kommentit (7)
Minua pelotti lukea tuorein verotuspäätös. Vedin syvään henkeä ja valmistauduin pas.kaan. Minulla ei nääs ole yhtään ylimääräistä energiaa mihinkään selvittelyihin enää.
Ja onneksi siellä seisoi tutun näköinen päätös! Ne loputtomat mätkyt tuntuivat alkuun loogisilta, kunnes älysin, että jotain mätää tässä nyt on. Ja siitä alkoi selvitystyö, joka vei melkein henkeni!
Niin väsynyt olin siihen loputtomaan suohon. Kelalta tuli parit takaisinperintäkirjeet, mutten edes stressaa niitä. Nekin kirjeet johtuvat ainoastaan tästä virheellisestä verotuksesta ja ovat siis aiheettomia. Ihana tunne, kun ei tarvitse enää stressata. Ihan sama mitä pas.kaperintää tulee, tiedän sen olevan aiheetonta.
Minkälainen kaatopaikka sun kotisi oikein on, jos menee kuukausia hokata tärkeän paperin sijaintipaikka?!!
Loputtomalta tuntuva mätkykierre tuli vihdoin ja viimein päätökseen. Johtui siis osakkeista ja siitä, etten osannut ilmoittaa tietoja oikein ja näin ollen sain tuhansien ja tuhansien eurojen aiheettomia mätkyjä. Ei ihme, etten osannut tehdä ilmoituksia oikein, koska en tiennyt alkuperäisen paperin x olinpaikkaa kotonani.
Eräänä aamuna lamppu syttyi päässäni ja tajusin, että paperin on oltava eräässä kaapissa. Suuntasin siis sinne ja sieltähän paperi löytyi!
Sen avulla sain vihdoin ja viimein korjattua verotustiedot ja homma alkoi näyttämään jopa loogiselta.
Niin, kun tuossa viimeisimmässä verotuspäätöksessä oli 5 € palautus, olin aivan haltioissani. Vihdoin se loputon suo on ohi! VIHDOIN! Nyt vain odottelen rahojani takaisin.