Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

SOSEIDEN TEKIJÄT!

Vierailija
12.08.2006 |

Kertokaas:



Kuinka monipuolisesti teette kasvis-soseita? Mitä raaka-aineita? Monestiko viikossa perunaa?

Monestiko viikossa lihaa ja kuinka montaa sorttia käytätte? Miten valmistatte ja pienitte lihan?



KIITOS!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihaa ostan ison palan ja kypsennän keittämällä sipulilla/valkosipulilla maustetussa vedessä. Soseutan keitinliemeen sauvasekoittimella tahnamaiseksi ja pakastan jääpalarasioissa kuutioiksi. Jäätyneet kuutiot laitan pakasterasioihin lihan laadun mukaan: possu & nauta, lammas / kana. Kalan haudutan uunissa, seitin laitan keittämällä.



Kasviksista sekoituksia oman fiiliksen mukaan. Parsakaalia, kukkakaalia, bataattia...jne. Joihinkin lisään joukkoon esim ananasta keittämisen loppuvaiheessa.



Perunaa harvoin laitan soseisiin mukaan, sillä se on meidän perheessä melkein arkilisuke muutenkin. Muusaan vain haarukalla vastakeitettyä pottua, lisään´pakastimesta sulatetut liha- ja kasviskuutiot ja on valmista. Soseutan kasviksetkin keitinliemeen ja maustan usein sipuleilla & yrteillä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla