Ei nuo uudet rajoitukset muuta oikein yhtään mitään esim Helsingissä
Esim itsellä oikein mikään ei muutu.
Ja kukaan ei pysty valvomaan esim sitä että ihmiset alkavat kokoontua kodeissa.
Veikkaan että nyt nämä ongelmaryhmät tosiaankin siirtyvät koteihin tai muihin paikkoihin mistä heitä ei voi valvoa jolloin tartuntoja tulee enemmän.
Kommentit (10)
Kieltojen lisääntyessä lisäntyy myös niiden määrä jotka salaavat tartuntojaan. Tai eivät mene testeihin.
Koska ei haluta paljastaa rikkomuksia.
Ei tule toimimaan.
Kyllähän jotkut rikkoo kaikkia lakeja. Valvintakaan ei sitä estä. Pitäisikö lait siis poistaa? Kännissä vaan rattiin ja naapurin vmäinen äijä vapaasti kylmäksi.
Vierailija kirjoitti:
Kieltojen lisääntyessä lisäntyy myös niiden määrä jotka salaavat tartuntojaan. Tai eivät mene testeihin.
Koska ei haluta paljastaa rikkomuksia.
Ei tule toimimaan.
Puhalluttaminen pois liikenteestä.... lisää vaan niiden määtää, jotka ajavat salaa kännissä.
Samaa minä vähän ihmettelin, että mitään muutoksia tulee siihen, miten nyt on elänyt lähes vuoden.
Itse menen töihin joka päivä julkisilla. Lapset koulun ja päiväkotiin. Ulkoilla voi normaalisti ja lapset tavata kavereita.
Mökille saa mennä viikonloppuna kun on oma.
Kaupoissa ja asioilla voi käydä ihan kun haluaa.
Lähisukulaisiakin saa tavata.
Kotihälytykset tulevat varmasti jonkin verran lisääntymään, kun ihmiset alkavat pitää pirskeitä, ja niissä tunnetusti joskus sattuu ja tapahtuu.
Kai tässä on myös sitä, että jotain pitää tehdä mutta keinot alkavat olla vähissä. Kyse on kuitenkin ihmisen toiminnasta virusta vastaan. Loppua ei ole näköpiirissä ihan pian.
Eilenkin oli bussissa näitä maskittomia, näitä laumassa kulkevia, ei vaikuta heihin maskipakot eikä kuskit ala niiden kanssa vääntämään. Enkä ihan usko, että ottavat edes rokotusta. Ainakin työpaikallani yksi kieltäytyi ottamasta, sairaalassa, ei kuitenkaan hoitaja. Nyt sille pitää keksiä muita hommia🙄
Ainakin toivoisin ne ihmiset jotka muuten eivät pidä maskia,milläkin tekosyyllä!.laitaisivat sen maskin naamansa KKK-kauppa Helsinki 94 samaten Lidi astuessa sisään kaupaan, Pystyy kaupan sisällä pitää maskia ja ottaa pois,kaupasta lähtiessä.Ei ole taloudelinen este,jaossa on ilmaset kangas-maskit .Joita voi itse keitää 5min..Jos ei raaski pesukonetta käytää ja pestä 60 lämössä,erikseen maskeja?Este ei ole aika viiruksen leviämiselle:Vaikka kuinka olisi aamu,vähän ihmisiä kaupassa.Korona ei katso kellon aikoja!Sama asia pussi 94. Kun metro!Astmaatikot,keuhko-ahtautuma tautia sairastavat,rollatorilla kulkevat kylää käytävät maskia.Suojelakseen itsensä ja ympäristönsä.
Tällä hetkellä tartunnat ovat alkaneet Siis alkaneet levitä esim päiväkodeissa enemmän kuin tähän asti. Eli juuri siellä mitkä ovat avoinna. Samoin kouluissa on tartuntoja enemmän kuin tähän asti.