Talouselämä: "Kymppitonni kuussa ja milli pankissa täyttää elämän tarpeet"
Kymppitonnin kuukausipalkka on Jungnerin mukaan taso, jonka jälkeen rahalla ei ole enää mitään väliä.
Onko näin? Eihän tuolla edes saisi rotankoloa isompaa kämppää stadista.
Kommentit (7)
Ymmärtäähän sen, että mikrokikkeliä pitää jollain tavalla kompensoida.
Kertoo hyvin kuinka vieraantuneita demarit ovat todellisuudesta kun milli tilillä ja kymppitonni kuussa riittää tavalliseen arkeen.
Vierailija kirjoitti:
Kertoo hyvin kuinka vieraantuneita demarit ovat todellisuudesta kun milli tilillä ja kymppitonni kuussa riittää tavalliseen arkeen.
Ei demari vaan liikenyttiläinen.
Kymppitonnin palkasta jää vain vajaa 6000e/kk käteen. Ei tuolla kyllä perhe elä erityisen hyvin. Sellaista keskiluokkaista ok-talo, pari uudehkoa autoa, ei tarvii prismassa katsoa hintoja, pari kertaa vuodessa etelään turistiluokassa elämää vain.
No ei toi 10 000 verojen yms jälkeen hirveästi ole. Jos ois nettoa niin en taatusti stadista kämppää hankkis.
Jos ois varaa miljoonakämppään Helsingistä ois varaa ostaa se Suomen ulkopuoleltakin. EI mitään järkeä tärvätä miljoonaa sinne itäiseen punaviherutopiakivikylään. Noup.
Jungner varmaan tarkoitti pelkkiä juoksevia kuluja, esim. ravintolaskuja.