Ostin kerrostaloasunnon, jossa edessa pesuhuoneremppa, ei saunaa. Nyt mielessa kysymys, onko taloyhtio " velvollinen" maksamaan kosteusmittauksen
tai tulemaan vastaan, ennenkä voi alkaa laittaan kaakelia ja laattaa. Työn tekijä on jo tiedossa, oikein virallinen laattamies. Nimim. ei enne koskaan keeeostaloasuntoa omistanut...
Kommentit (6)
Saatatte tarvita jopa rakennusluvan, jos esim. siirtelette seiniä. Siihen taas tarvitaan monenlaista piirustusta ja kaavakuvaa.
Joka tapauksessa taloyhtyitö on kiinnostunut tulevan kylpyhuoneenne kosteuseristyksestä. Se saattaa haluta kosteusmitata kylppärissä purkamisen jälkeen ja kustantaa kuivauksen, jos sitä tarvitaan. Taloyhtiö joko teettää itse tai ainakin maksaa kosteuseristyksen.
On tietysti hienoa, että teillä on laattamies. Laatat ovat kuitenkin vain kosmetiikkaa. Tärkeämpää on kosteuseristykset, putkityöt ja lattian kaadot.
Taloyhtiö taas vastaa jos seinien sisällä tapahtuu joku virhe esim. putkivuoto. Käytännössä kosteusmittaukset ym. menee taloyhtiön piikkiin vain jos etukäteen ilmotat mahdollisesta kosteusvauriosta ja taloyhtiö näkee aiheelliseksi ja tilaa mittauksen itse. olet myös ilmoitusvelvollinen jos kajoat vesieristeeseen remontin aikana. Ja isännöitsijällä on valvontavastuu työstä. nämä noin periaatteessa, käytännöt vaihtelee taloyhtiöittäin.
Teimme tarjouksen pikaisen käynnin perusteella, ja koska emme ole ennen osakehuoneistoa omistaneet, ei sitä osattu kysyäkään. Mitään seiniä ei olla siirtelemässä, ihan vaan vanhan muovimaton poisotto ja tilalle laattaa, lattiaan ja seiniin. Tietty kaikki asianmukaiset vesieristystyöt on tarkoitus, tottakai, kylppäriin teettää.
sestä huolehtimaan. Taloyhtiöhän ne seinät ja lattiat omistaa.
Muovimatot on alkuperäiset, en usko, että valmistumisen jälkeen on kylppäriin kajottu rempan muodossa, ja siis nykystandardit vaativat vesieristyksen, jota rakentaessa ei varmastikaan ole tehty samaa tasoa vastaavaksi, mitä tänään vaaditaan. Tarvii kysyy isännöitsijältä. Kiitos kaunis! -ap-
Tai jos on joutunut mittauttamaan kosteuden esim. just pesuhuoneesta, mitä se maksoi? Riippumatta siitä, kuka maksoi?