Muita, jotka harrastavat Barbie-leluja tyttöjensä kanssa? Teemme yhdessä vaatteita sekä...
neulomalla että ompelemalla, huonekaluja ties mistä materiaaleista, ruokia taikataikinasta... Lapset tykkäävät, ja itsestänikin tuo on ihan mukavaa näpertämistä.
Viimeisin keksintö oli tehdä Barbien neuletyö kahdesta cocktail-tikusta (toimivat neulepuikkoina) ja ohuesta langasta. Niillä kun neuloi hieman alkua ja teki lopusta langasta pienen lankakerän, sai nukelle " harrastuksen" .
Muita kivoja ideoita Barbien tavaroiksi?
Kommentit (2)
korkeista saa kivat, jalalliset ja kimaltelevat kakkuvadit, kun ne kääntää ylösalaisin :)
Jos korkin pohja ei ole täysin tasainen, voi sitä varovasti hioa kynsiviilalla tai hiekkapaperilla, niin se pysyy paremmin pystyssä.
Nukeille on hauska ideoida kaikkea tuollaista :)
Kanteen joku kiva tarra, esim. hevosen kuva sekä itse keksitty lehden nimi. Kansilehden voi tehdä vaikka vektorigrafiikkaohjelmalla ja photarillakin, jos haluaa toimia viimeisen päälle.
Minusta on hauska ostella erilaisia Barbieita, lähinnä kaikkia muita paitsi vaaleatukkaisia perusbarbeja. Viimeksi ostin tummaihoisen, käkkärätukkaisen miessurffarin. Lapsista noi ovat tosi kivoja.